41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczyste obchody z udziałem prezydenta RP.

fot. Katarzyna Herbuś/Radio Katowice

W Dąbrowie Górniczej odbywają się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 

Bierze w nich udział prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą św. w Sanktuarium św. Antoniego w Gołonogu. W wygłoszonej homilii ks. biskup Jerzy Maculewicz podkreślał znaczenie słowa "solidarność".


Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Katowickiego przy Alei Piłsudskiego, przy bramie głównej ArcelorMittal dawnej Huty Katowice. To właśnie od jej nazwy wziął nazwę Dokument Porozumienia Katowickiego, podpisanego 11 września 1980 roku, który był dopełnieniem porozumień sierpniowych ze Szczecina, Gdańska i Jastrzębia-Zdroju.

O jego znaczeniu mówił dziś Andrzej Duda.


W swoim wystąpieniu, mówiąc o Solidarności, Prezydent nawiązał do słów papieża, św. Jana Pawła II.


Porozumienie Katowickie gwarantowało osobom pełniącym funkcje w związkach zawodowych, że na czas pełnienia tych funkcji będą zwolnione od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zakładało również, że zakłady pracy zapewnią lokale niezbędne do prowadzenia działalności przez struktury związkowe. Ponadto w dokumencie znalazł się punkt mówiący, że informacje o działalności związków będą publikowane w mediach.

Na zakończenie obchodów zaplanowano uroczyste wręczenie Krzyży Orderu Odrodzenia Polski oraz medali Stulecia Odzyskanej Niepodleglości w Pałacu Kultury Zagłębia.

Autor: Katarzyna Herbuś /rs/


Wiadomości regionalne