Marsz Równości w Bielsku-Białej

fot. J. Krajewski/ Radio Katowice

W Bielsku-Białej odbywa się dziś pierwszy Marsz Równości, organizowany przez środowiska LGBT. 

Jego uczestnicy zebrali się na Placu Chrobrego pod Zamkiem Sułkowskich i przemaszerowali ulicami miasta. 

Impreza od początku wzbudza w mieście wiele kontrowersji - zdaniem oponentów chodzi niej nie o promowanie zasad równości, a o wywołanie burd i obrażanie ludzi o innych poglądach. 'W Bielsku-Białej nie trzeba nachalnie propagować równości i tolerancji, bo tę - kulturową, religijną, narodowościową - praktykujemy w naszym dwumieście od stuleci' - napisali w liście otwartym związkowcy z podbeskidzkiej 'Solidarności'. Jej przewodniczący Marek Bogusz powiedział Radiu Katowice, że tego typu zgromadzenia często łamią zasady demokratycznego porządku.


Patronatu marszowi odmówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, tłumacząc, że Ratusz nie chce promować żadnych opcji politycznych. Równocześnie nie zakazał jego organizacji tłumacząc przeciwnikom, że wszelkie wymogi prawne dotyczące organizacji zostały spełnione. Jak powiedział Radiu Katowice oficer prasowy bielskiego garnizonu asp. sztabowy Roman Szybiak policja zabezpieczyła odpowiednie siły w mieście by upilnować porządku. Zaapelował równocześnie do wszystkich uczestników ulicznych demonstracji o spokój i przestrzegane prawa. 

Jak poinformoweała policja marsz odbył się niemal bez zakłóceń. Jedynym incydentem - jak informuje policja - było rzucenie w stronę manifestantów kilku petard na ulicy Piastowskiej. Nikt nie doznał obrażeń, policja w oparciu o posiadane nagrania ustala teraz sprawcę incydentu. Sami uczestnicy marszu pytani przez naszego reportera ocenili marsz i miasto jako spokojne. Służby oceniają, że w marszu wzięło udział około 300-u osób, organizatorzy - że ponad 400. Uczestnicy marszu przeszli przez miasto pokonując ok. 5 kilometrów. W marszu wzięli udział wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, posłanka lewicy Magdalena Biejat oraz bielski poseł Przemysław Koperski.

Autor: J.Krajewski