Mikołajki w regionie. Tradycja nie tylko dla dzieci

Dzień świętego Mikołaja, to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku.

To właśnie dzisiaj, zgodnie z tradycją, najmłodsi w zależności od zachowania dostają stosowny podarek.

Co trzeba zrobić, by otrzymać miły niespodziankę wiedzą najlepiej same maluchy:


Jak głosi tradycja na Śląsku, niegrzeczne dzieci zamiast rózgi otrzymywały kawałek węgla.

Specjalny tramwaj typu N przejedzie dziś przez 9 miast, a Mikołaj na przystankach będzie rozdawał prezenty.

— Pojazd na szynach odwiedzi Bytom, Świętochłowice, Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Dąbrowę Górniczą, a także Rudę Śląską i Zabrze, a kursować będzie od południa do wieczora — mówi rzecznik Tramwajów Śląskich, Andrzej Zowada.


Orientacyjny rozkład jazdy mikołajowego tramwaju znaleźć można na stronie: www.tramwajeslaskie.eu

Święty Mikołaj odwiedzi dziś także miejsca związane z jego kultem.

W rotundzie na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie o godz. 18.00 ze swoim patronem spotkają się dzieci. Jak ten święty stał się - obok św. Wacława - patronem prywatnej kaplicy zamkowej książąt cieszyńskich? Jak wyjaśnia Władysław Żagan, kierownik Działu Turystyki Zamku Cieszyn, Święty Mikołaj pojawił się nad Olzą zapewne dzięki królowej Polski Rychezie.


Jedenastowieczna kaplica św. Mikołaja i Wacława w Cieszynie jest jedyną romańską rotunda na terenie Polski zachowaną wraz ze sklepieniem nawy. Św. Mikołaj pojawia się także w nazwie jarmarku, który na cieszyńskim rynku potrwa do 23 grudnia.

Policyjny Mikołaj odwiedził grzeczne dzieci w Częstochowie.

Podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Amicus-Ludowa" i uczniowie Szkoły Podstawowej w Słowiku oprócz upominków otrzymali dziś również odblaski i posłuchali przydatnych informacji o tym jak być bezpiecznym i błyszczeć przykładem.

Mikołajowi asystowali policjanci z częstochowskiego Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Oprócz upominków współfinansowanych przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie dzieci zobaczyły policyjne wierzchowce, które wzbudziły podziw swoimi umiejętnościami.

Beskidzcy GOPR-owcy przeprowadzili niecodzienną interwencję. W czasie patrolu w rejonie Klimczoka zgłosił się do nich starszy mężczyzna, prosząc o pomoc w wydostaniu jego pojazdu z zaspy.

Pan w czerwonym płaszczu, z długą białą brodą z uwagi na pilne obowiązki służbowe poprosił o pomoc w dotarciu do kilku posesji położonych w trudno dostępnym terenie. Ratownicy jak zwykle okazali się niezastąpieni.

"Z pewnych źródeł wiemy, że wszyscy mali turyści otrzymają wkrótce wyczekiwane prezenty. Niech przyniosą dużo radości zarówno obdarowanym jak i… wykonującym pilne obowiązki służbowe" - piszą na profilu facebookowym beskidzkiej grupy GOPR.

Etiudą teatralno-taneczną "Zaczarujmy ten świat" w wykonaniu miejscowych artystów rozpocznie się dziś w Czańcu w gminie Porąbka uroczystość inauguracji okresu świątecznego.

Na placu przed tamtejszym domem kultury rozświetlona dziś zostanie oficjalnie choinka, zaplanowano również spotkanie najmłodszych ze św. Mikołajem. Natomiast dla dorosłych przygotowano m.in. koncert kapeli, pokazy szczudlarzy i dobrze zaopatrzone stoiska gastronomiczne.

Choinka w Czańcu to nie jedyna ozdoba świąteczna w gminie - całą iluminację będzie można zobaczyć w pełnej krasie kwadrans przed 18.00. Uroczystego włączenia dokona wójt gminy Paweł Zemanek.


/pg/