W wielu miejscach regionu przejdą tradycyjne Orszaki Trzech Króli.
Ze względu na pandemię, nie zaplanowano przemarszu w centrum Bielska-Białej, ale odbędzie się on tylko w dzielnicy Stare Bielsko.
— Odbędzie się tradycyjny orszak z udziałem dzieci w Starym Bielsku — mówi wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak.
W Cieszynie, po 2 latach przerwy, do miasta wraca orszak ekumeniczny, mówi Łukasz Bielski z cieszyńskiego ośrodka kultury Dom Narodowy.
Święto Trzech Króli będzie również świętowane w Skoczowie na Rynku a w Szczyrku tradycyjnie, orszak przejdzie na plac św. Jakuba, gdzie królowie złożą dary w stajence.
W Żywcu w południe rozpocznie się wielkie świętowanie Trzech Króli. Przez miasto przejdzie korowód złożony m.in. z zaproszonych gości, mieszczan w dawnych strojach i grup kolędniczych, czyli tak zwanych Dziadów. Orszak poprowadzą, oczywiście, trzej królowie.
— Jest to święto łączące różne tradycje występujące na terenie miasta, a trwa już od Wigilii — mówi rzecznik tutejszego magistratu Mariusz Hujdus.
W ubiegłym roku w Żywcu nie świętowano tak uroczyście. Orszak odwołano wówczas ze względu na zagrożenie pandemiczne.
W Częstochowie nie będzie w tym roku centralnego Orszaku Trzech Króli. Do czasu wybuchu pandemii przechodził on przez centrum miasta pomiędzy Archikatedrą a Jasną Górą. Podobnie jak w roku ubiegłym, z uwagi na zagrożenia wynikające z pandemii koronawirusa Archidiecezja Częstochowska zrezygnowała z jego organizacji. Parafie mogły samodzielnie decydować o obchodach święta, dlatego mniejsze orszaki się odbywają.
Orszak organizowany jest między innymi w Lublińcu, choć w skromniejszej formie niż przed laty. W kościele parafii św. Stanisława Kostki Trzej Królowie oddadzą pokłon Jezusowi. Następnie odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu wokalistów Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu i Szkoły katolickiej.
Orszak organizowany jest także w Ogrodzieńcu. Jego uczestnicy zbierają się w Kiełkowicach, gdzie odbędzie się msza święta w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego, po której nastąpi część artystyczna. Każdy z uczestników otrzyma korony i śpiewniki.
Po rocznej przerwie na ulice Sosnowca powraca Orszak Trzech Króli. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Dzień dziś wesoły”. Orszak, podobnie jak w poprzednich latach rozpocznie się mszą świętą i wyruszy z czterech sosnowieckich parafii: dwóch w Zagórzu, na Dańdówce i w Klimontowie. W klimontowskiej Parafii Chrystusa Króla udział weźmie biskup diecezji sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak. Pół godziny przed południem uczestnicy orszaku spotkają się na Placu Papieskim, gdzie będzie można włączyć się do wspólnego świętowania. Będą także jasełka, śpiewanie kolęd oraz wspólne odtańczenie poloneza. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli także wziąć udział w Orszaku Trzech Króli, ale tylko w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie. Orszak wyruszy po mszy świętej, która rozpocznie się w samo południe w tamtejszej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez Czeladź i Będzin orszaki w tym roku orszaki nie przyjdą.
To już prawdziwa rybnicka tradycja. Jak co roku, 6 stycznia przez dwie dzielnice Rybnika, Chwałowice i Chwałęcice, przejdą Orszaki Trzech Króli. W Chwałowicach sprzed kościoła Św. Teresy od Dz. Jezus wyruszy orszak prowadzony przez Trzech Króli na koniach. Chwałowiczanie w uroczystym przemarszu przejdą do stajenki na "Wilusiowym Polu", gdzie odbędzie się radosne kolędowanie. Organizatorzy orszaku zachęcają mieszkańców Chwałowic, by przebierając w się w jasełkowe stroje, wykorzystali elementy ubrania w wyznaczonych kolorach.
W Chwałęcicach Orszak Trzech Króli wyruszy ze skrzyżowania ulic Rudzkiej i Czecha w kierunku kościoła św. Jana Nepomucena. Uczestnicy barwnego korowodu przy dźwiękach górniczej orkiestry z kopalni ROW ruch Jankowice przejdą ulicą Czecha na plac kościelny, gdzie będzie wspólne kolędowanie, ognisko, poczęstunek i pokaz laserowy. Będzie grzaniec, coś ciepłego do zjedzenia, ciasta, kawa, herbata, frytki, popcorn, wata cukrowa i wiele niespodzianek. Przy kościele będzie można wysłuchać wysłuchać kolęd i pastorałek, w wykonaniu zespołu "Chwila Nieuwagi" a do wspólnego kolędowania przygrywać będzie orkiestra górnicza. Uczestnicy założą papierowe korony i jasełkowe przebrania.
Publiczne świętowanie zaplanowano również w wielu innych miastach województwa śląskiego, m.in. w Bytomiu, Gliwicach, Skoczowie, Szczyrku czy Świętochłowicach.
Autorzy: Katarzyna Herbuś, Jarosław Krajewski, Andrzej Ochodek, Joanna Opas /rs/