Region pomaga ukraińskim uchodźcom

Ciężarówki z darami wyjechały dziś rano z Katowic do Ukrainy. Zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy zorganizował minister Michał Wójcik z pomocą między innymi Służby Więziennej oraz Towarzystwa miłośników Lwowa w Bytomiu.

Jak mówi minister, dzięki ofiarności ludzi i firm w ciągu kilku dni udało się zebrać ponad 4 tony rzeczy.


Dary trafią dziś na przejście graniczne w Medyce. Następnie środki zostaną przekazane między innymi do Lwowa, Sambora oraz Strzelczysk.

W Koniecpolu odbędzie się dziś koncert poświęcony Ukrainie.

Przed i po nim będą też zbierane dary dla obywateli tego państwa.

— Na scenie wystąpią uczniowie szkół z Koniecpola, schola Baranki Boże, młodzieżowa orkiestra dęta, wokaliści z domu kultury  oraz zespół wokalno-instrumentalny z Radomska — wylicza Ryszard Suliga - Burmistrz Koniecpola.


Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00 w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Koniecpolu.

Na zajęcia sportowe zaprasza ukraińską młodzież i dzieci siatkarski klub Norwid Częstochowa.

Nie są wymagane umiejętności gry w siatkówkę, dla początkujących organizowane są zajęcia ogólnorozwojowe, natomiast dla tych którzy mieli już styczność z siatkówka profesjonalny trening. — Pierwsze zajęcia już się odbyły zainteresowanie było duże — twierdzi Adrian Kraś, prowadzący treningi.


Chętni do udziału w zajęciach, w razie konieczności mogą liczyć na pomoc sprzętową. Treningi odbywają się cztery razy w tygodniu. Więcej na ten temat na stronie internetowej klubu.

W Bytomskim Centrum Kultury dziś o 17.00 odbędzie się koncert "Od nocy do nocy", w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz dedykowany ogarniętej wojną Ukrainie.

Podczas koncertu będzie można wesprzeć finansowo zbiórkę, którą przeprowadzi Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. Pieniądze przeznaczone zostaną dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. "Od nocy do nocy” to koncert, podczas którego usłyszymy znane wszystkim utwory z najsłynniejszych polskich filmów i musicali, takich jak: "Noce i dnie”, "Vabank” oraz cykl tang Astora Piazzolli.

80 łóżek z Rządowej Agencja Rezerw Strategicznych trafiło wieczorem do kolejnej gminy w  województwie śląskim. Tym razem do Knurowa w powiecie gliwickim.

Łóżka staną w hali sportowej w Szczygłowicach, w której schronienie znaleźć będą mogli uchodźcy z Ukrainy. Dotychczas województwo śląskie otrzymało z rządowej agencji ponad 2200 łóżek, 5 tysięcy poduszek, 5 tysięcy sztuk pościeli i tyle samo ręczników. Jak napisał na swoim profilu społecznościowym wojewoda śląski Jarosław Wieczorek "Wszystko to już trafiło, bądź trafi do samorządów. Gminy i powiaty składają nam zapotrzebowanie, a my staramy się na bieżąco je realizować".


Autorzy: P. Pagieła, K. Słabikowski, G. Mach /pg/
Wiadomości regionalne