100-lecie powołania Policji Województwa Śląskiego. Uroczyste obchody.

fot. Wojciech Kocjan/Radio Katowice

Trwają uroczystości 100-lecia powołania Policji Województwa Śląskiego. Z tej okazji na Placu Kwiatowym w Katowicach otwarto wystawę pt. Pamiętaj, że nosisz mundur”.

Na piętnastu planszach zaprezentowano fotografie i informacje na temat najważniejszych postaci i wydarzeń związanych z historią tej formacji. Wystawa powstała we współpracy katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 rok.

- Początki działalności śląskiej policji były niezwykle burzliwe - mówi członek stowarzyszenia oraz współautor wystawy Grzegorz Grześkowiak.


 

Z okazji 100-rocznicy Poczta Polska wydała także okolicznościowy znaczek. Jak informuje Mariusz Dawid z Biura Współpracy Międzynarodowej Filatelistyki, autorem projektu jest Roch Stefaniak, który w swojej wizji postanowił połączyć przeszłość i teraźniejszość:


 

Częścią obchodów była także msza święta w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla w intencji pracowników policji. A już za chwilę mundurowi spotkają się na uroczystej zbiórce przy Grobie Policjanta Polskiego. Dokładna rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego przypada na 17 czerwca. 

Autor: Wojciech Kocjan


Wiadomości regionalne