Uroczystości upamiętniające przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Odsłonięcie pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich

fot. Agnieszka Loch/Radio Katowice

Metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odprawił w Katowicach mszę świętą upamiętniającą 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 

W uroczystości wzięły udział władze regionu, mieszkańcy, konsul polski we Lwowie oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.

— Wielka ofiara mieszkańców Śląska doprowadziła do przyłączenia Górnego Śląska do Polski — mówił w Kościele Mariackim arcybiskup Mokrzycki.


— Wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale i zadaniem. Niech nasza nasza Ojczyzna dzięki nam będzie przykładem wiary dla skłóconego i podzielonego świata — mówił w homilii arcybiskup Mokrzycki.


Po mszy świętej na placu ks. Emila Szramka w Katowicach odsłonięto pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich. Kadeci Lwowscy w 1921 roku podczas III powstania śląskiego walczyli o Polskość Górnego Śląska. W uroczystości upamiętnienia bohaterów sprzed 100 lat wziął udział konsul Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Rafał Kocot.


Po uroczystości przed kościołem Mariackim w Katowicach posadzono dąb papieski. Ma on symbolizować 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Autor: Agnieszka Loch /rs/


Wiadomości regionalne