Posłani w pokoju Chrystusa. Pielgrzymka kobiet

fot. Grzegorz "Paskud" Pancherz/Radio Katowice

W Piekarach Śląskich odbywa się doroczna stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Od wielu lat w maju do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przybywają mężczyźni, a w sierpniu, w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pielgrzymują kobiety. Jak mówi ksiądz Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego, pielgrzymki to już wieloletnia tradycja w regionie.


Tegoroczna żeńska pielgrzymka piekarska odbywa się pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa". Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc specjalne słowo skierował do rodzin górników, którzy zginęli w ostatnich wypadkach na kopalniach.


Metropolita katowicki w słowie społecznym, wygłoszonym podczas pielgrzymki, przypomniał kobiety ważne dla całego Górnego Śląska. Arcybiskup podkreślił, że zostały one upamiętnione w otwartym niedawno Panteonie Górnośląskim, który mieści się w przyziemiu katowickiej archikatedry.


Krystyna Bochenek oraz Maria Pańczyk-Pozdziej przez wiele lat związane były z Polskim Radiem Katowice.

Autor: Joanna Opas /rs/mf/


Wiadomości regionalne