Kościół katolicki obchodzi uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
Na odpust na Jasną Górę przybywają co roku tysiące pielgrzymów. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że uroczystość jest wyrazem wdzięczności Maryi za jej obecność w dziejach polskiego narodu. Ksiądz Gęsiak dodał, że Maryja jest od wieków nie tylko patronką polskiego narodu, ale też jego Matką i Królową.
Główna suma odpustowa na Jasnej Górze zostanie odprawiana jest o godzinie 11:00 pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas mszy świętej zostaną ponowione Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest błogosławiony prymas Stefan Wyszyński. Tekst ślubów ułożył podczas uwięzienia w Komańczy. W ich uroczystym złożeniu na Jasnej Górze, 26 sierpnia 1956 roku, uczestniczył co najmniej milion wiernych.
Jasnogórscy Paulini podsumowali drugi szczyt pielgrzymkowy. Przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej, od 16 sierpnia do sanktuarium przybyło 91 pielgrzymek. Uczestniczyło w nich ponad 20 tysięcy pątników. W tym 27 pielgrzymek rowerowych, 4 biegowe, jedna rolkowa i jedna motocyklowa. Najliczniejsze grupy przybyły z Tarnowa (4 tysiące osób), Opola (ponad 1.5 tysiąca) oraz Łodzi (1.5).
Od początku sezonu pielgrzymkowego, czyli od 4 czerwca do 25 sierpnia we wszystkich pielgrzymkach uczestniczyło ponad 80 tysięcy osób. To niemal ta sama liczba, co w roku 2021. Przed pandemią, w roku 2019 uczestniczyły ponad 134 tysiące osób.
Autor: Krzysztof Słabikoski /rs/
Sobota, czyli dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie dniem żałoby narodowej