Trwa Festiwal Instrumentów Pasterskich im. Józefa Maślanki

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

Na Hali Boraczej koło Żabnicy na Żywiecczyźnie trwa Festiwal Instrumentów Pasterskich im. Józefa Maślanki, słynnego muzyka i budowniczego instrumentów, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Pochodzący z Żabnicy Józef Maślanka był niezwykłym artystą i wizjonerem, twórcą tradycyjnych instrumentów muzycznych - między innymi piszczałek, dud i skrzypiec. Przez wiele lat związany był z zespołem "Pilsko" z Żywca oraz zespołem "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, z którym koncertował na wszystkich kontynentach świata.

Festiwal ma upamiętnić Józefa Maślankę oraz idee przyświecające jego twórczości, czyli podtrzymywanie zanikających tradycji muzycznych oraz wskrzeszanie dawnych technik budowy instrumentów.

Obok schroniska PTTK na Hali Boraczej odbywają się dziś koncerty kapel, prezentacje i warsztaty budowy instrumentów pasterskich, kiermasz oraz wystawa twórczości Józefa Maślanki.

O 18.30 zaplanowano Koncert Trombit, a dzień zakończy prezentacja filmu "Czyściutkie C. Rzecz o Józefie Maślance" - jego pokaz wystartuje o 20.00. Organizatorem festiwalu jest Fundacja 9sił z Jeleśni.


Autor: Jarosław Krajewski /pg/Wiadomości regionalne