Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: bezpieczeństwo domowych kominków
14.10.2022
10:20:00

Kominek w domu może pełnić funkcję estetycznej ozdoby i tworzyć niepowtarzalny klimat. Może też wspierać system ogrzewania, bądź być jego głównym źródłem. Można go używać stale lub okazjonalnie.

Jaki kominek wybrać, czym i jak palić, żeby było bezpiecznie i efektywnie - radzi Piotr Kłodowski, wiceprezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego.



Jeżeli chodzi o palenie w kominkach, to trzeba zwrócić uwagę na opał. Powinno ono być sezonowane co najmniej dwa lata, czyli mieć maksymalnie 20% wilgotności. Jeżeli państwo chcą wiedzieć czy ten opał ma faktycznie 20% wilgotności, to takim prostym sposobem jest kupić czujnik na wilgotność opału. Jeżeli sprzedawca proponuje drewno o większej wilgotności można negocjować cenę, ale to drewno które wkładamy do kominka musi być dosuszone i dopiero takim można palić.

Ciekawostka techniczna: jeżeli drewno palone jest od góry, to zużywamy 1/3 opału  mniej, niż gdy palone jest tradycyjnie od dołu. Polega to na ułożeniu na dnie paleniska dużych szczap, a dopiero na nich, na samej górze komory spalania, drobnych kawałków drewna, między które wkłada się podpałkę. To jest palenie współprądowe wymyślone w latach 50., dzisiaj na nowo odkrywane. Pozwala na spalanie zupełne. Dym na początku jest biały, a następnie jest przezroczysty. Warunek jest taki, że  wszystkie kominki, które są w tej chwili sprzedawane mają wkłady szamotowe. Szamot powoduje to, że substancje lotne są dopalane do końca, tak samo jak w piecach kaflowych. W starszych wersjach kominków wkłady są żeliwne. Do takich kominków powinny być zamontowane filtry. Jest śląska ustawa antysmogowa, która mówi o osiąganiu przez piece i kominki sprawności cieplnej minimum 80% . W tych kominkach, które nie mają takich wartości muszą być zainstalowane  filtry. Patrzmy również na to co kupujemy. Są dwa rodzaje kominków: czasowego i całodobowego palenia. Kominki czasowego palenia to są te, gdzie pali się od 6 do 12 godzin. Kominki całodobowego palenia służą, jak sama nazwa wskazuje, do palenia ciągłego. W tych pierwszych nie wolno palić całą dobę, bo one popękają i są potem do wymiany. Koszt kominka całodobowego jest niewiele większy. Odradzam kupowanie tych czasowego palenia, bo jak kogoś pokusi i będzie palił całą dobę, to dojdzie do pęknięcia, a rozbierać kominek to nie jest takie proste.

Na rynku dostępne są brykiety drzewne, które są bardzo różne i w różnej cenie. Aby palenie było ekologiczne i efektywne, trzeba patrzeć żeby brykiety były z drzew dużej twardości, jak na przykład: dąb, buk, akacja, są bardziej kaloryczne, niż miękka brzoza czy topola.

Absolutnie nie wolno palić mokrym drewnem kawałkowym, które powoduje, że komin się zasmoli, robi się substancja mokra. Prześwit jest w przewodzie, a po rantach cieknie  tzw. smoła, jest brzydki zapach, są wykwity na kominie. Ten komin nasiąknie, jak gąbka. Potem wyziewy na tynku, brązowe plamy, śmierdzi strasznie, trzeba to zrywać, tynkować, wywietrzyć. Więcej złego niż pożytku.

Nie wolno do paleniska wrzucać śmieci! To karygodne, jeśli ktoś wrzuca plastik! Papier jest z drewna więc się spali. Wszystko to, co jest z chemią, dostaje się do atmosfery, więc nie trujmy. Palmy właściwym opałem, właściwie sezonowanym, ale nie śmieciami bo trujemy siebie, dzieci i sąsiadów.

Najważniejsze przy okazjonalnym paleniu w kominku, to sprawdzenie go przez kominiarza. Należy sprawdzić dopływ powietrza i dopiero zaczynać palić.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA