Prezes PiS spotkał się z mieszkańcami Śląska

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w ramach objazdu po kraju spotkał się dziś z mieszkańcami Śląska. 

Na spotkaniach z sympatykami Jarosław Kaczyński mówi o dokonaniach swojego ugrupowania i planowanych działaniach.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że strategia energetyczna Polski wymaga ponownego rozpatrzenia programu zamykania kopalń i likwidacji polskiego górnictwa. Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic wskazał, że Polska oraz Europa stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym.

Jarosław Kaczyński podkreślił jednocześnie, że w tej chwili kluczowe jest, by Polska kontrolowała własne źródła energii:


 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic przekazał, że w Sejmie jest już projekt ustawy w sprawie powołania Funduszu Restrukturyzacji Śląska. Dodał, że niedługo dokument zostanie uchwalony: 


 

Umowa społeczna w czasie, gdy była negocjowana była dobra - ocenił w Katowicach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dokument określał harmonogram likwidacji górnictwa i osłon społecznych dla górników. Jak jednak podkreślił Jarosław Kaczyński, realia uległy zmianie i obecnie trzeba się zastanowić nad jej kształtem.


Jarosław Kaczyński zaznaczył, że obecnie nie da się jednoznacznie rozwiać tych wątpliwości. Jest jednak jeden punkt, który można realizować, to powołanie Funduszu Restrukturyzacji Śląska i taki projekt ustawy już jest procedowany w Sejmie. Pozwoli to na uczynienie z regionu centrum nowoczesnego przemysłu. Chociażby w Jaworznie ma powstać fabryka samochodów elektrycznych Izera.

Dziś i jutro prezes Prawa i Sprawiedliwości w ramach objazdu po kraju spotyka się z mieszkańcami Śląska. Po spotkaniu w Katowicach uda się do Jastrzębia-Zdroju. Jutro spotka się z mieszkańcami Gliwic i Kędzierzyna-Koźla. Lider PiS zamierza odwiedzić wszystkie 94 nowe okręgi do połowy przyszłego roku.

Temat kryzysu energetycznego i górnictwa poruszał prezes Prawa i Sprawiedliwości w Jastrzębiu Zdroju. Szef partii rządzącej spotkał się tam z sympatykami. Jarosław Kaczyński przypomniał o umowie społecznej dla górnictwa, która zakładała likwidację kopalń, jednakże obecnie warunki się zmieniły od czasu powstania tego dokumentu. 

— Na pewno trzeba będzie oprzeć bezpieczeństwo energetyczne o różne źródła — zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.


Dlatego jeszcze przez pewien czas węgiel będzie musiał być uwzględniony jako surowiec zapewniający Polsce energię. 

— Region musi też przejść transformację, w tym celu powstanie Fundusz Restrukturyzacji Śląska — zaznaczył Jarosław Kaczyński.


W Jaworznie planowana jest budowa fabryki samochodów elektrycznych Izera. Sama umowa społeczna na pewno będzie musiała zostać skorygowana, podkreślił Kaczyński.

Autor: Joanna Opas, IAR/ml


Wiadomości regionalne