Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rocznica beatyfikacji księdza Jana Machy
20.11.2022
14:52:00

W południe w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc celebrował Mszę świętą w pierwszą rocznicę beatyfikacji księdza Jana Machy.

28-letni sportowiec i ksiądz podczas II wojny światowej prowadził działalność charytatywną. Został za to skazany na karę śmierci przez niemiecką administrację.

"Zależy nam, by kult naszego śląskiego błogosławionego się rozwijał" - mówi rzecznik archidiecezji katowickiej ksiądz Tomasz Wojtal w pierwszą rocznicę beatyfikacji księdza Jana Machy, męczennika drugiej wojny światowej. Za działalność charytatywną został przez Niemców uwięziony i skazany na śmierć. Ksiądz Jan Macha został beatyfikowany przed rokiem w Katowicach.


 

Ksiądz Tomasz Wojtal podkreśla, że błogosławiony jest doskonałym przykładem odważnego wyznawania wiary w trudnych czasach. "Żyjemy obecnie w trudnych czasach wojny, chcemy więc przez jego wstawiennictwo wypraszać pokój dla Ukrainy i naszej ojczyzny. Ksiądz Jan ma swoje miejsce kultu w kaplicy Najświętszego Sakramentu w katowickiej katedrze, jest tam między innymi różaniec, który zrobił sobie w więziennej celi z włókien siennika" - dodał ksiądz Wojtal. 

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc powiedział, że beatyfikowany przed rokiem ksiądz Jan Macha to święty na trudny czas. W Katowicach trwają uroczystości pierwszej rocznicy beatyfikacji męczennika uwięzionego i skazanego na śmierć przez Niemców za działalność charytatywną w czasie drugiej wojny światowej. Arcybiskup podkreślił, że włączenie do grona błogosławionych księdza Jana Machy odbyło się w katowickiej katedrze: 


 

Rok temu, 20 listopada 2021, w Katowicach został beatyfikowany ksiądz Jan Macha, męczennik i bohater narodowy, w wieku 28 lat zamordowany przez Niemców podczas II wojny światowej, za niesienie pomocy charytatywnej ludności Śląska. Uroczystej mszy beatyfikacyjnej w katedrze Chrystusa Króla przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jan Macha, urodzony w 1914 roku w Chorzowie Starym, święcenia kapłańskie przyjął na krótko przed wybuchem wojny. W czasie okupacji niemieckiej, z pomocą harcerzy i kleryków, utworzył i rozwinął na Górnym Śląsku siatkę pomocy dla rodzin, których bliscy zginęli na wojnie, trafili do obozów koncentracyjnych lub więzień.

Ochotnicy działali w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, na terenie całego województwa śląskiego, od Zabrza po Pszczynę. Po zaprzysiężeniu młodzi ludzie wchodzili w skład Związku Walki Zbrojnej, jako opieka społeczna.

Ksiądz Macha został aresztowany przez gestapo we wrześniu 1941 roku. Podczas przesłuchań w więzieniu był bity i torturowany, nikogo jednak nie wydał. Według relacji współwięźniów często się modlił, prosząc Boga o przebaczenie oprawcom. Spowiadał osadzonych, podtrzymywał ich na duchu.
17 lipca 1942 roku Niemcy skazali go na śmierć. Został zgilotynowany 3 grudnia 1942 roku w więzieniu w Katowicach.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionego księdza Jana Machy przypada 2 grudnia. Jest patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Imię błogosławionego nosi rondo w Rudzie Śląskiej. Dziś przypada też setna rocznica ustanowienia na Górnym Śląsku administratury apostolskiej. W południe w katowickiej katedrze rozpoczęła się uroczysta msza święta.


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA