Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jaką choinkę wybrać, żywą czy sztuczną?
07.12.2022
10:45:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Każdego roku o tej porze zwykle zastanawiamy się, jaką choinkę będziemy stroić? 

Zwykle też zastanawiamy się, która jest bardziej eko- ta żywa czy ta sztuczna? Często zastanawiamy się co zrobić, by ta żywa dłużej cieszyła nasze oko, gdzie powstają plantacje choinkowe i jakie drzewa iglaste wybierać? O choinkach, czyli o drzewach iglastych, z Mariuszem Kowalskim z Nadleśnictwa w Siewierzu rozmawia Gabriela Kaczyńska. 



Choinka sztuczna czy żywa? Jaka będzie bardziej ekologiczna? Jakie świąteczne drzewko wybrać by długo ładnie wyglądało i  pięknie pachniało? Co zrobić z choinką po świętach -  radzi Mariusz Kowalski z Nadleśnictwa w Siewierzu.

Choinka plastikowa jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego oraz z drutu. Choćbyśmy chcieli, to takiej zużytej choinki, nie da się zrecyklingować. Po prostu trudno oddzielić plastik od drutu, a każda plastikowa choinka, wcześniej czy później, wyląduje na śmietniku. Proces jej wytwarzania też szkodzi środowisku. Żywa choinka, to ekologiczna fabryka tlenu, oraz miejsce w którym wiązany jest dwutlenek węgla. Tego o sztucznej choince na pewno powiedzieć nie można.

Zachęcam by kupować drzewka lokalnie. Takie świeżo pozyskane na pewno postoi w domu dłużej, niż drzewko, które przyjeżdża do nas z plantacji zagranicznych. Często ścinane są tam w listopadzie, przechowywane w chłodniach, przewożone wielkimi tirami a z transportem wiąże się długi ślad węglowy. W domu taką choinkę warto postawić w stojaku do którego możemy nalać wodę i ją uzupełniać dzięki temu taka choinka na pewno dłużej postoi. Innym sposobem, kiedy nie mamy takiego stojaka możemy ją wstawić do wiaderka lub innego pojemnika, który wypełnimy piaskiem, dociążymy kamieniami by było stabilnie i tam też dolewamy wodę. Nie oszukujmy się choinka to jest organizm żywy zawsze oblatują igiełki, taki urok żywej choinki.

Każde drzewko ma swój urok. Jodła ładnie pachnie i nie oblatują jej igły. Świerk pachnie jeszcze ładniej, ale oblatują mu igły. Sośnie czarnej nie oblatują igły, ale mniej pachnie. Sosna zwyczajna też ma swoje zalety, bo przede wszystkim nie gubi igieł. To jest rzecz gustu. Zachęcam by kupować drzewka lokalnie. Takie świeżo pozyskane na pewno postoi w domu dłużej niż drzewko, które przyjeżdża do nas z plantacji zagranicznych. Tamte często ścinane są w listopadzie, przechowywane w chłodniach, przewożone wielkimi tirami a z transportem wiąże się długi ślad węglowy. Innym rozwiązaniem jest żywa choinka w doniczce. Można ją wykorzystywać wielokrotnie, rośnie razem z nami, tylko pamiętajmy, że jest pewne ryzyko. Nie możemy takiej choinki po świętach zbyt gwałtownie wystawiać na dwór. W ciągu 2-3 tygodni, kiedy choinka jest w naszym mieszkaniu, może uznać, że przyszła wiosna i zacznie się rozwijać. Jeżeli taką rozwijającą się choinkę wystawimy na mróz, to możemy ją zmarnować. Pamiętajmy o tym.

W domu, ścięte drzewko choinkowe warto postawić w stojaku, do którego możemy nalać wodę i ją uzupełniać. Dzięki temu taka choinka na pewno dłużej postoi. Jeśli nie mamy takiego stojaka, możemy ją wstawić na przykład do wiaderka. Wypełniamy je piaskiem, dociążamy kamieniami, by choinka była stabilna, i sukcesywnie dolewamy wodę. Nie oszukujmy się, choinka to jest organizm żywy, zawsze oblatują igiełki. Taki urok żywej choinki. Żeby dłużej cieszyć się jej zapachem, można gdzieś z tyłu, od ściany albo od mebla, w niewidocznym miejscu, położyć odłamaną gałązkę, rozgnieść igiełki, oderwać kawałek kory. Świeży zapach choinki będzie się rozchodził po domu.

Pamiętajmy, że w odróżnieniu od sztucznej, naturalna choinka jest w pełni biodegradowalna. Możemy ją wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli ktoś ma ogródek, to możemy ją rozczłonkować na drobne gałązki i wykorzystać na przykład do okrycia róż by w srogie mrozy nie ucierpiały. Możemy też choinkę przerobić na kompost i wykorzystać latem do zasilania roślin. Odcięte gałązki można rozłożyć pod iglakami żeby zakwasić glebę, i żeby nie rosły tam chwasty, a grube części możemy po prostu spalić w piecu czy kominku, jako naturalne źródło energii. Mieszkańcy bloków powinni pamiętać żeby nie wrzucać takiej choinki do odpadów zmieszanych a do koszy na odpady biodegradowalne. Trzeba ją wcześniej podzielić na małe kawałki, które zajmują mniej objętości.  

W oparciu o rozmowę Gabrieli Kaczyńskiej – M. Barasińska



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA