Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Żegnamy stary rok
31.12.2022
17:20:00

Pożegnamy stary rok i przywitamy nowy.

Wielu mieszkańców regionu nie ma szczególnych planów na Sylwestra. 


Nieodłącznym elementem witania nowego roku jest składanie sobie życzeń. Należy jednak wykazać się rozwagą, zwracają uwagę specjaliści. Jak podkreśla Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, nieodpowiednie życzenia noworoczne mogą sprawić przykrość.


Przy składaniu życzeń powinniśmy się wykazać taktem i przede wszystko przyjąć perspektywę osoby, której składamy życzenia, a nie swoją własną.

Większość miast zrezygnowała z organizacji imprez sylwestrowych dla mieszkańców z uwagi na oszczędności. Koncert sylwestrowy odbywa się natomiast na Polach Marsowych w Parku Śląskim.

Nie będzie w tym roku sylwestrowej imprezy plenerowej w Częstochowie. Urząd Miasta podjął taką decyzję w związku z oszczędnościami. Jak twierdzi Michał Mroczek z częstochowskiego magistratu nie była to łatwa decyzja.


Z organizacji sylwestra w plenerze w związku z oszczędnościami zrezygnowano także w Kłobucku. W Myszkowie i Lublińcu takich imprez nie organizuje się już od lat.

Z kolei w Beskidach wielkie bale i zabawy w Sylwestra jeszcze kilkadziesiąt lat temu były rzadkością i nowinką przywiezioną przez miastowych. 

— W tym roku, po przerwie z powodu pandemii, górale śląscy, powracają do dawnych tradycji ostatniego dnia w roku — mówi etnograf Małgorzata Kiereś.


W Nowy Rok rozpocznie się tradycyjne chodzenie tzw. winszowników po domach Wisły, Koniakowa, Jaworzynki i Istebnej.

Wiele miast w regionie rezygnuje również z pokazu fajerwerków. Ze względu na dobro zwierząt, które boją się huku wystrzałów, sztucznych ogni nie będzie m.in, w Sosnowcu i w Częstochowie. To dobra informacja dla właścicieli czworonogów.


W okresie sylwestrowym każdego roku do schronisk trafia kilkadziesiąt psów, które wystraszone hukiem petard uciekły właścicielom. 

— Pamiętajmy, by w tym czasie szczególnie zadbać o swoje czworonogi — mówi kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt Aleksandra Molnar.


Miłośnicy zwierząt zachęcają, by zamiast wydawać pieniądze na fajerwerki wziąć udział w akcji zatytułowanej "Zamiast puszczać pieniądze z dymem, wpłacam na schronisko". 

Wielele osób jednak, mimo apeli o ich nieużywanie, o północy odpali petardy. Młodszy brygadier Aneta Gołębiowska przypomina, że są to materiały pirotechniczne, z którym należy obchodzić ostrożnie.


Nie należy podchodzić do niewypałów i próbować odpalać ich ponownie. Fajerwerki powinny odpalać osoby dorosłe, niebędące pod wpływem alkoholu.

— Jako ratownicy medyczni spotykamy się z dużą nieodpowiedzialnością osób używających fajerwerki i petardy — mówi w rozmowie z Radiem Katowice dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. 

Łukasz Pach podkreśla, że ogromnym problemem jest to, że często wyrobów pirotechnicznych używają dzieci bez nadzoru dorosłych. 


Dyrektor wojewódzkiego pogotowia w Katowicach zwróca uwagę, że wiele osób rezygnuje z fajerwerków między innymi ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt. Pupile ciężko znoszą noc sylwestrową, nierzadko po konsultacji z lekarzem weterynarii podawane są im środki farmakologiczne.

Autorzy: Agnieszka Loch, Łukasz Łaskawiec, Grzegorz Mach, Joanna Opas, Ryszard Stotko /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA