Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Zmarł senator Marek Plura
21.01.2023
16:11:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Zmarł senator Marek Plura. Polityk od urodzenia cierpiał na postępujący zanik mięśni, a kilka ostatnich dni spędził na oddziale intensywnej terapii, zmagając się z infekcją górnych dróg oddechowych. 

Marek Plura urodził się w Raciborzu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum” w Krakowie.

Z zawodu był psychoterapeutą. Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był także prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Akcent”.

Od dziecka zmagał się z niepełnosprawnością i walczył o prawa takich osób. Jeszcze w listopadzie w Katowicach brał udział w zbiórce pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym renty socjalnej - by podnieść ją do poziomu placy minimalnej.


Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego, a wcześniej posła oraz europosła. Miał 53 lata.

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji  starał się przybliżać tematykę języka śląskiego innym europosłom.


— Język śląski ma w sobie wiele do odkrycia — mówił w 2016 roku w Brukseli.


 "Z własnej niepełnosprawności uczynił siłę do działania i wpływu na innych. Walczył o prawa osób z niepełnosprawnościami" - napisał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. 

"Nie jestem w stanie wyrazić słowami smutku po stracie dobrego i wrażliwego człowieka jakim był Marek. Do zobaczenia, przyjacielu, kiedyś, w lepszym świecie…" - to słowa prezydenta Mysłowic, Dariusza Wojtowicza.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem dzisiaj wiadomość o śmierci Marka Plury. Radny Rady Miasta Katowice, Europoseł, senator, działacz społeczny - zawsze zatroskany losem śląska i osób z niepełnosprawnościami - takiego Cię zapamiętamy. Głębokie wyrazy współczucia dla rodziny oraz bliskich" -napisał na portalu Facebook Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekazał na Twitterze, że jest głęboko poruszony śmiercią senatora. "Jego zaangażowanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami było niezwykłe, Jego miłość do Śląska głęboka. Zarażał optymizmem, pracowitością i oddaniem, był wzorem, jak pięknie żyć mimo przeciwności losu. Spoczywaj w pokoju" - napisał Grodzki.

Także wicemarszałek Senatu Marek Pęk podkreślił w swoim wpisie, że Plura był zaangażowany w sprawy osób niepełnosprawnych, a sam - mimo ciężkiej choroby i licznych ograniczeń - realizował się od wielu lat w służbie publicznej. "Zapamiętam go jako bardzo dzielnego i życzliwego człowieka" - napisał Pęk.


Autor: Wojciech Kocjan /PAP/pg/Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA