Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
Bezpieczniej w Internecie. Rady ekspertów TAURONA
07.02.2023
11:26:00

Ponad 200 tysięcy osób odwiedziło już witrynę kampanii antyphisingowej TAURONA z darmowym e-bookiem. Przy okazji tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu eksperci TAURONA radzą jak bezpiecznie poruszać się w sieci.

Bezpłatny poradnik można pobrać ze strony tauron.pl/bezpieczeństwo. Phishing znajduje się na szczycie rankingu najgroźniejszych oszustw internetowych. Jak wskazują eksperci ponad 90 procent ataków hakerskich zaczyna się właśnie od phishingu.

- Tylko w ubiegłym roku nasi klienci skorzystali ponad 4 miliony razy z samoobsługowych formularzy online, tym samym bezpiecznie i sprawnie załatwiając sprawy związane z energią elektryczną. Chcemy pozostać krajowym liderem proklienckich rozwiązań obsługowych i dlatego sukcesywnie rozwijamy bezpieczne, cyfrowe kanały kontaktu z naszymi klientami – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

W najnowszej edycji działaniach edukacyjnych TAURON pokazuje jak bronić się przed różnymi metodami oszustw interntowych, w tym przed phishingiem, czyli coraz popularniejszą metodą oszustwa. Polega ona na tym, że przestępcy podszywają się pod znane instytucje, firmy energetyczne lub banki w celu wyłudzenia danych wrażliwych, a w konsekwencji także pieniędzy.

Oszuści internetowi wykorzystują fakt, że odbiorcy wiadomości nie wczytują się dokładnie
 w ich treść i część czynności wykonują bez zastanowienia. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk uważnego czytania wiadomości, przede wszystkim e-mail i SMS.

Nie daj złapać się na haczyk

Chcąc uniknąć phishignu, należy zacząć od aktualizacji oprogramowania, z którego korzystamy, w tym przeglądarki internetowej, systemu operacyjnego i programu antywirusowego. Dzięki temu duża część ataków zostanie udaremniona automatycznie. Gdy jednak otrzymamy wiadomości phishingowe warto wiedzieć, jak je rozpoznawać.

Eksperci TAURONA wyróżniają pięć cech, które wskazują na to, że się ma do czynienia z phishingiem – są wśród nich natarczywe nakłanianie do działania, nieznany nadawca, błędy językowe, bezosobowe powitanie czy wreszcie zmieniony adres strony np. firmy energetycznej.

Skuteczne porady

Aby skutecznie chronić się przed oszustami w sieci należy korzystać tylko z legalnego oprogramowania i z mocnych haseł; nie należy otwierać podejrzanych e-maili i pod żadnym pozorem nie klikać linków znajdujących się w e-mailach od nieznanych nadawców.

Warto sprawdzać również wiarygodność strony, w której chce się zalogować czy dokonać zakupów i wreszcie nie należy się spieszyć – sprawdzaj, pytaj i rozważaj spokojnie każdą decyzję związaną z finansami lub udostępnianiem swoich danych. Jeżeli ktoś Cię pogania, próbuje wywierać presję lub straszyć, to niemal na pewno masz do czynienia z oszustem – radzą specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem w Internecie.

Jak rozpoznać fałszywe maile i nie paść ofiarą oszustów? Jak stworzyć silne haslo? Jak zadbać o bezpieczne połączenie z Wi-Fi? Jak zwiększyć bezpieczeństwo komputera? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w nowej edycji kampanii edukacyjnej TAURONA, której towarzyszy cykl artykułów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu oraz rozpoznawaniem metod działania przestępców w sieci dostępny na platformie lepiej.tauron.pl


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA