Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
28.01.2024
09:30:00

fot. PAP/Leszek Szymański

"Płuca po pandemii" – to hasło tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wielu miastach województwa śląskiego temu wydarzeniu towarzyszą specjalne atrakcje. 

Gliwice

Część z nich zaplanowano między innymi na Rynku w Gliwicach. Od godziny 12.00 można będzie tam spotkać studentów Politechniki Śląskiej, którzy pochwalą się niektórymi osiągnięciami. 

Wymienia je profesor Bogusław Łazarz, prorektor Politechniki Śląskiej.


— W trakcie finału WOŚP na Rynku pojawi się również wóz strażacki, który będzie można zobaczyć od środka — mówi kapitan Damian Dudek ze straży pożarnej w Gliwicach.


Od 16.00 rozpocznie się część muzyczna finału. Na scenie wystąpi między innymi zespół Róże Europy, który swój występ rozpocznie o 20.30.

Chorzów

32. Śląski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się od rana przy Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zaplanowano wiele atrakcji do samego wieczora, a wolontariusze zbierają środki do puszek.

Jak mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, w Zespole Szpitali Miejskich jest wiele sprzętu oznaczonego czerwonym serduszkiem WOŚP-u.


Tradycyjnie już o 20:00 zaplanowano wielkie światełko do nieba. Na scenie przy Stadionie zagrają OBERSCHLESIEN, GROMEE, CLASSIC, FANFARA AWANTURA, Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK, Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Walimy w Kocioł czy Not Today.

Około godz. 16:00 bity będzie rekord w utworzeniu zielonych płuc z minimum 1000 ludzi trzymających zielone kartoniki, którzy wcielą się w rolę pęcherzyków płucnych.


Katowice

Sprzęt medyczny o wartości prawie 8 milionów złotych dostało od WOŚP Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach. W tym roku szpital zagra z orkiestrą po raz kolejny.

Dyrektor Szpitala, Renata Wachowicz, podkreśla, że wkład Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nieoceniony.

— Szpital nie zawsze dysponuje środkami na zakup tak zaawansowanego sprzętu i cieszymy się, że już po raz trzeci możemy zorganizować finał WOŚP w naszej placówce — zaznaczyła.

W ramach wspólnego grania nie zabraknie bezpłatnych badań oraz konsultacji. Będzie można zrobić m.in. USG, testy alergologiczne, spirometrię, badania okulistyczne czy skorzystać z porad specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz wydarzeniach edukacyjnych. Wszystko uświetnią pokazy artystyczne oraz specjalne występy, które odbędą się w ciągu dnia.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie oczywiście "Światełko do nieba", które rozświetli niebo nad Katowicami.

Częstochowa

W Częstochowie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się na placu przed miejskim ratuszem. Na scenie zaplanowano nie tylko występy artystów, ale też licytacje i pokazy. Nie brakuje też atrakcji poza centrum miasta, jak na przykład morsowanie w Parku Lisiniec. W tym roku mamy maksymalną liczbę – 500 wolontariuszy – mówi Mateusz Gloc, koordynator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie.


Ulicami Częstochowy na spelcjalnej WOŚP-owej linii jeździ dziś zabytkowy autobus marki Ikarus ze znanym mieszkańcom miasta numerem bocznym 288. Kupić też można wybijaną z okazji Finału przez Mennicę Jurajską monetę okolicznościową. 

Na północy województwa śląskiej w miastach i miasteczkach zarejestrowano kilkadziesiąt sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To między innymi Olsztyn, Kłobuck, Myszków, Ogrodzieniec, Kłomnice i Koniecpol.

Sosnowiec

Po raz pierwszy w historii miasta Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Arenie Sosnowiec, nowej hali wchodzącej w skład ArcelorMittal Park.  W ramach wydarzenia zaplanowano szereg imprez towarzyszących.

— To 9. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą, inicjatywy przygotowane przez sosnowieckie sztaby WOŚP oraz występy gwiazd, wśród nich m.in.: Miuosh, Big Cyc i Łukasz Samburski, a tradycyjnie o  20:00 „światełka do nieba” — wymienia szefowa sztabu Ewelina Stasik.


Na kawę, herbatę i pączki do ogrzewalni dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy utworzonej w swoim Biurze Poselskim zaprasza wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Taką pomoc uważam za obowiązek - zaznacza polityk, który dziś odwiedza nie tylko ogrzewalnię ale i poszczególne sztaby w Sosnowcu i  Dąbrowie Górniczej, gdzie dziś symbolicznie otwarto rondo WOŚP, czy miasta Będzin i Jaworzno..


Sosnowiecka ogrzewalnia dla wolontariuszy mieści się przy ul. Warszawska 1. Będzie otwarta do 18-tej.

W tym roku Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Szczyrk

Szczyrk połączył swe siły ze sztabem WOŚP w Bielsku Białej i zorganizował wielka zbiórkę... na nartach.

— Pomagają nam uczniowie ze szczyrkowskich szkół — mówi koordynator akcji Mateusz Kurowski.


Do akcji jak co roku, przyłączyła się parafia ewangelicko-augsburska w Szczyrku, kierowana przez księdza Jana Byrta.

Ustroń

— Morsowanie w Wiśle, orkiestra zbójnicka i koncerty na rynku- to tylko niektóre punkty programu WOŚP w Ustroniu — mówi szef miejskiego sztabu Orkiestry Jacek Nieużyła.


W poprzedniej edycji orkiestry, w Ustroniu zebrano ponad 100 tys. zł.


Autorzy: Paweł Nadrowski, Joanna Opas, Dorota Stabik, Krzysztof Słabikowski, Katarzyna Herbuś, Andrzej Ochodek /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA