Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Strażacy walczą z zanieczyszczeniami po pożarze składowiska
13.05.2024
10:00:00

Trwają działania strażaków po pożarze, który w piątek rano wybuchł na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich. 

W poniedziałek rano w akcję było zaangażowanych 28 zastępów, 80 ratowników – przekazały służby kryzysowe wojewody śląskiego i PSP. Strażacy wciąż dogaszają pogorzelisko, prowadzą także działania na ciekach wodnych. Ustawiono na nich wychwytujące zanieczyszczenia zapory sorpcyjne. 

— Jeżeli chodzi o działania gaśnicze, to w dalszym ciągu trwa przekopywanie pogorzeliska przy użyciu ciężkiego sprzętu i przelewanie — powiedział rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich kpt. Sebastian Karpiński. 

Po opanowaniu sytuacji pożarowej głównym problemem stało się zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Część zanieczyszczeń ze składowiska wraz z używaną do gaszenia wodą dostała się do pobliskiego Rowu Michałkowickiego, który wpada do Brynicy i dalej do Przemszy, która jest dopływem Wisły. Aby zapobiec przemieszczeniu się zanieczyszczeń w ciekach wodnych, strażacy ustawili cztery zapory sorpcyjne – dwie na Rowie Michałkowickim i dwie na Brynicy w Czeladzi. 

— Trwa oczyszczanie Rowu Michałkowickiego, ustawione są zapory i rękawy sorpcyjne. Ponadto obserwowane są fizyczne właściwości wody, zarówno w Brynicy, jak i w Przemszy. Pobierane i analizowane są próbki wody z obu rzek. Z analiz wynika, że stan wód się poprawił. Działania związane z ograniczeniem przepływu niebezpiecznych substancji przyniosły efekt. Ograniczono ilość zanieczyszczeń, które przedostały się do wody. — poinformował w niedzielę wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki. 

Na poniedziałkowe przedpołudnie wojewoda śląski Marek Wójcik zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli PSP, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Państwowej Straży Rybackiej i Wód Polskich. 

Według szacunków władz Siemianowic Śląskich na nielegalnym składowisku przy ul. Wyzwolenia zmagazynowano nielegalnie w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton różnych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych. 

/PAP/rs


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA