Pomoc dla obszarów, które dotknęła powódź, to jeden z tematów, które pojawiły na zarządzie województwa śląskiego, powiedział marszałek województwa Wojciech Saługa.
Jak marszałek mówił na antenie, sytuacja w regionie stabilizuje się. Teraz trzeba zabezpieczyć potrzeby osób mieszkających na terenach objętych kataklizmem. Wojciech Saługa deklaruje, że samorząd województwa pomoże zalanym obszarom.
Wkrótce powinno się rozpocząć szacowanie strat.
Jednocześnie samorząd województwa zachęca do włączenia się w pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi. Trwa zbiórka żywności, środków higieny i ubrań. Przydadzą się też osuszacze powietrza.
Najpilniejsze rzeczy to woda, napoje, żywność z długim okresem przydatności czy środki higieniczne, ale potrzebna jest także dobrej jakości karma dla zwierząt, zarówno sucha jak i mokra.
Powstała ogólnopolska mapa zbiórek dla powodzian, a także punktów, gdzie powodzianie mogą uzyskać pomoc. Mapę stworzył Komitet Społeczny Infra Press z Jaworzna. Potrzebujący mogą się łatwo skontaktować, bowiem każdy punkt zawiera namiary na organizatora danej zbiórki wraz z numerem telefonu. Poprzez specjalny formularz do zgłoszenia lokalizacji zbiórki oraz drugi formularz, gdzie można zgłosić punkt dystrybucji pomocy dla powodzian. Mapa aktualizowana jest codziennie o 23:00.
Ogólnopolska mapa zbiórek dla powodzian dostępna jest pod adresem: www.mapa.infrapress.pl
Urząd Miasta w Chorzowie organizuje zbiórkę w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7. Rzeczy są zbierane do 22 września w godzinach 9.00-18.00.
Każdy, kto chce wesprzeć powodzian, może przynieść dary pod Stadion Śląski w Chorzowie. W sobotę po południu Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadzi tam zbiórkę darów. Jak mówi Dominika Kaczmarek, koordynator centrum wolontariatu w Caritas, zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy.
Dary można przynosić w godzinach od 16:00 do 20:00 przy bramach 1, 4 oraz 7. W dalszej perspektywie będą potrzebne osuszacze powietrza, wentylatory, a także materiały budowlane.
Akcję pomocy zorganizowała także m.in. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zamarskach koło Cieszyna. Od piątku czynny jest Punkt Zbiórki Darów dla Powodzian przy ul. Granicznej, który otwarło Starostwo Powiatowe w Cieszynie.
Rzeczy dla powodzian zostawiać można także m.in. w Czeladzi w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czy w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej.
Społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie zorganizowała zbiórkę dla powodzian. Potrzebna jest żywność, artykuły chemiczne, a także produkty dla zwierząt.
— Woda to straszny żywioł i musimy pomóc tym, którzy potrzebują naszego wsparcia — mówią uczniowie częstochowskiego liceum.
Zbierane są przede wszystkim woda, żywność z długim okresem przydatności, środki higieniczne takie jak papier toaletowy i mokre chusteczki, koce, ręczniki, karma dla zwierząt.
— Zbiórka prowadzona jest w naszej sali teatralnej — mówi Aneta Kurowska, wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.
Zbiórka prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach między 8:00 a 15:00.
Gliwicka zbiórka darów prowadzona będzie od wtorku w hali Arena przy ul. Akademickiej 50 (wejście E) najprawdopodobniej przez 2 tygodnie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 21.00 oraz w sobotę od godz. 10.00 do 15.00.
Jaworzno z pomocą dla dotkniętego powodzią Stronia Śląskiego. Konwój 11 samochodów ciężarowych z darami dotarł do miasta. Trasa prowadziła przez Czechy, gdzie też w wielu miejscach drogi zostały uszkodzone z powodu ulew.
Wśród przekazanych darów znalazły się m.in. ręczniki papierowe, woda pitna, żywność, środki czystości.
Zbiórka została zorganizowana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jaworznie, Michała Kirkera przy licznym udziale mieszkańców.
Produkty można przynosić do nowych punktów: Miejski Dom Kultury "Koszutka" (ul. Krzyżowa 1), Miejski Dom Kultury "Bogucice-Zawodzie" (ul. Marcinkowskiego 13a), Miejski Dom Kultury "Szopienice-Giszowiec" (Plac pod Lipami 1).
Dary przyjmowane są również w dotychczasowych punktach na ul. Pocztowej 5 i Świdnickiej 35a, a zbiórka trwa do 20 września w godzinach od 7.30 do 20.00.
Jak mówi Sandra Hajduk, rzeczniczka katowickiego ratusza, zorganizowanie zbiórek to był odruch serca.
Zbiórka dla poszkodowanych w powodzi prowadzona jest również w parafiach archidiecezji katowickiej. Po każdej mszy zbierane są środki pieniężne, które można wrzucać do specjalnego koszyka. Wierni po mszy w katowickiej archikatedrze chętnie wsparli potrzebujących.
Zbiórkę darów prowadzi także Caritas Archidiecezji Katowickiej. Potrzebne są głównie: woda butelkowana do picia, żywność z długim terminem przydatności, środki higieniczne oraz środki czystości, wiadra, szmaty, czy mopy, a także karma dla zwierząt i artykuły dla dzieci, zarówno żywnościowe, jak i higieniczne. Nie jest prowadzona zbiórka odzieży. Datki można wpłacić także na konto Caritas.
Radlin wspiera Głuchołazy na Opolszczyźnie - to jedna z tych gmin, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi. Zbiórka darów dla powodzian potrwa do czwartku a w piątek wyruszy transport.
Głuchołazy są bliskie Radlinowi - miejscowość kilka lat temu była partnerem Radlina, w jednym z międzygminnych projektów. Znajduje się tam Jarnołtówek - turystyczne miejsce, do którego jeżdżą chętnie mieszkańcy Radlina.
Burmistrzowie obu miejscowości ustalili w rozmowie telefonicznej, co najbardziej przyda się poszkodowanym - na liście jest przede wszystkim żywność z długim terminem przydatności.
Europoseł Łukasz Kohut przy współpracy z posłem na Sejm Markiem Krząkałą także zorganizowali zbiórki darów w Slonsko Ambasadzie (ul. Św. Anny 17/1) oraz biurze posła Krząkały (ul. Jana III Sobieskiego 7, Rybnik).
Sosnowieckie Schronisko w Milowicach przyjęło cztery psy ze schroniska w Kłodzku. Pomoc dla tych ale także innych zwierząt można przekazywać także w wielu innych puntach zbiórek na terenie miasta.
Szczyrk, którego wielka woda oszczędziła, także zorganizował akcję pomocy dla górskich gmin w Sudetach, mówi burmistrz Antoni Byrdy.
Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych potrwa do niedzieli na terenie centrum przesiadkowego pod Skalitem.
W Tychach dary można przynosić do sklepu społecznego "Spichlerz" przy al. Piłsudskiego 8, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00 oraz w soboty od 9.00-13.00. Zbiórka odbywa się także w Tyskich Halach Targowych, al. Piłsudskiego 8, przy portierni w godzinach 7.00-20.00.
Cztery busy darów dla poszkodowanych przez powódź wysłano z Wodzisławia Śląskiego do podopolskich Głuchołaz. Do poniedziałku zbierane są środki higieniczne, rękawice gumowe, kalosze, płyny do dezynfekcji, butelki z wodą, konserwy, nowe koce i ręczniki.
Dary można przynosić do Straży Pożarnej w Czyżowicach i do ekonomika przy ulicy Szkolnej oraz Ośrodka Kultury w Olzie. Trwa także miejska zbiórka wspólnie z Caritas, to co potrzebne powodzianom zbierane jest na dworcu kolejowym.
Miasto Zabrze wspólnie ze Związkiem Miast Polskich organizuje zbiórkę dla poszkodowanych powodzią miast.
W tej chwili najpilniej potrzebne są:
Zbiórka darów dla powodzian zorganizowana jest na parterze budynku przy ulicy Powstańców Śląskich 5-7 w godzinach od 7:30-19:00. Zabezpieczono miejsca parkingowe od ulicy Jagiellońskiej.
Prezydent miasta Agnieszka Rupniewska rozmawiała z przedstawicielami Krzyżanowic i i Czechowic-Dziedzic. Z Zabrza wyruszył pierwszy transport darów dla poszkodowanych miast, których włodarze sami wskazali najpilniejsze potrzeby. To środki czystości, zywność i karma dla zwierząt. Zbiórka darów wciąż trwa w Urzędzie Miejskim przy ulicy Powstańców Śląskich
Polska Grupa Górnicza
Z poszkodowanymi solidaryzuje się także Polska Grupa Górnicza, która uruchomiła w swoich kopalniach i zakładach zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Wkrótce ruszy specjalne konto, na które będzie można wpłacać środki, które w całości zostaną przekazane poszkodowanym w powodzi.
Śląsko-dąbrowska "Solidarność"
Śląsko-dąbrowska "Solidarność” prowadzi akcję pomocy dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Ze środków Zarząd Regionu związku sfinansowana została wysyłka transportu żywności, wody pitnej i innych artykułów pierwszej potrzeby dla mieszkańców mniejszych miejscowości z województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego
— To właśnie przede wszystkim do nich chcemy zaadresować naszą pomoc, do nich dotrzeć w pierwszej kolejności — powiedziała Justyna Latos, wiceprzewodnicząca śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
Autorzy: Katarzyna Herbuś, Karolina Michalik, Paweł Nadrowski, Joanna Opas, Martyna Słabikowska, Julia Szymańska, Agnieszka Tatarczyk /mf/rs/