Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Marszałek woj. śląskiego o zatrzymaniu Bartłomieja S.: Nie przesądzam i nie wydaję wyroków
06.11.2024
08:27:00

Województwo śląskie ma nowego wicemarszałka. 

Został nim w poniedziałek 4.11.2024 Leszek Pietraszek, który na stanowisku zastąpił, aresztowanego w związku z zarzutami o charakterze korupcyjnym, Bartłomieja S. Jaką wizję na współpracę z dotychczasowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej ma marszałek Wojciech Saługa? 

Marszałek województwa śląskiego o zatrzymaniu Bartłomieja S.: Nie przesądzam i nie wydaję wyroków

„Byłem zaskoczony, wszyscy byliśmy zaskoczeni. Nie przesądzam i nie wydaję wyroków, ale będzie prawdopodobnie postępowanie i sąd” – tak sprawę zatrzymania byłego wicemarszałka województwa śląskiego Bartłomieja S. skomentował na antenie Radia Katowice marszałek Wojciech Saługa. Dodał, że „były wicemarszałek będzie musiał stawić temu czoła i się bronić”. Marszałek podkreślił, że sprawa musi być wyjaśniona. „Pełna transparentność. Wszystkie ręce na pokład” – zaznaczył rozmówca Łukasza Łaskawca. Bartłomiej S. usłyszał zarzuty, związane z przyjęciem korzyści majątkowych oraz uzależnieniem wykonania czynności służbowych od ich uzyskania. Sprawa dotyczy pełnionej funkcji wicemarszałka województwa śląskiego, jak i wcześniej funkcji wiceprezydenta Częstochowy. Samorządowca aresztowano na trzy miesiące.

Wojciech Saługa zapewnił, że urząd marszałkowski „współpracuje ze służbami w celu wyjaśnienia tego, co się wydarzyło”.

Bartłomieja S. zastąpił w poniedziałek na stanowisku Leszek Pietraszek, który pełnił wcześniej funkcję prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Był też związany z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kierował delegaturami ABW w Opolu i Katowicach. „To cenny zastrzyk merytoryki i kompetencji” – tak decyzję radnych wojewódzkich ocenił gość Radia Katowice.

Nowy członek zarządu województwa „zajmie się wszystkim, co dzieje się w służbie zdrowia” - dodał Wojciech Saługa. To jednak nie jedyne jego zadania. „Bardzo chcę wykorzystać te doświadczenia, które zdobył w Polskiej Grupie Górniczej, bo transformacja nie tylko energetyczna, ale regionu trwa” – wyjaśnił marszałek. 

Polska potrzebuje obrony cywilnej

"Obrona cywilna w praktyce. Jak zbudować tarczę obywatelską?" – taki tytuł nosi konferencja poświęcona obronie cywilnej, która odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. „Czy stać nas na nie budowanie tarczy?” – pytał retorycznie w Radiu Katowice marszałek Wojciech Saługa. „Wojna jest niedaleko, ale mamy też tę wojnę hybrydową, mamy ataki, możliwe ataki terrorystyczne. Ciągle słyszymy o jakichś zatrzymaniu ludzi, którzy chcą złe rzeczy w Polsce robić, więc bądźmy gotowi na pewne rzeczy” – mówił gość rozgłośni. Wrześniowa powódź „też pokazała, że warto się organizować, warto wiedzieć, co kto ma robić” – zaznaczył samorządowiec.

Celem obrony cywilnej jest ochrona ludności, zakładów pracy, obiektów publicznych i zabytków w sytuacji zagrożenia. Temat wraca na rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie Sejmu. Projekt przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji. Zakłada, że ma powstać system ochrony ludności, który będzie mógł się przekształcić właśnie w obronę cywilną.

Z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą rozmawia Łukasz Łaskawiec.

Państwa i moim gościem w Radiu Katowice jest dziś marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Dzień dobry.

Dzień dobry państwu.

Panie marszałku, zanim będziemy mówić o województwie śląskim, spójrzmy za ocean. W Stanach Zjednoczonych trwa liczenie głosów w wyborach prezydenckich. O miejsce w Białym Domu walczą kandydatka Demokratów Kamala Harris i kandydat Republikanów Donald Trump. Na razie więcej głosów elektorskich zdobywa Donald Trump. Czy pana takie wyniki zaskakują?

Nie umiem powiedzieć: zaskakują mnie. Nie mieszkam w Ameryce, nie jestem Amerykaninem. Można się było spodziewać, przynajmniej z tego co media mówiły, że będzie wyrównany pojedynek i chyba ten wyrównany pojedynek był. Kto by nie wygrał musimy pogratulować nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych i nawiązać współpracę. Z każdym musimy żyć. Trochę przeceniamy te wybory, wydaje się czasami. Musimy wstać, iść do pracy, iść do szkoły, iść na zakupy. Dzień, jak co dzień. Natomiast na pewno Ameryka oddziałuje na politykę międzynarodową.

Właśnie o to chcę zapytać. Czy to ma wpływ na Polskę i Polaków?

Wszystko, co się dzieje na świecie, w świecie zachodnim, bo jesteśmy częścią świata zachodniego, oddziałuje oczywiście na nas. Możemy narzekać, że dużo populizmu na świecie, że dużo niestabilności, że dużo chwiejności. Świat się zmienia. Jedyne na co mamy wpływ, to tu i teraz, na to co się dzieje w Polsce, więc budujmy swoją siłę, budujmy swoją odporność i dbajmy o swoje interesy. Jak to mówią: „Umiesz liczyć, licz na siebie”. My za dużo myślę patrzymy, że ktoś nas zbawi, ktoś nam pomoże. Nie, jak my nie będziemy tu ciężko pracować, mądrze postępować i jakby jednoczyć się w tej walce z różnymi niebezpieczeństwami, bo tych kryzysów co niemiara od wojny, energetyki, uchodźców, sankcje, wojna celna, wiele przed nami, bądźmy mądrzy w tym wszystkim.

Spoglądajmy na swoje podwórko.

Tak jest.

O tych kryzysach, o bezpieczeństwie, o wyzwaniach będziemy za chwilę jeszcze rozmawiać, ale wcześniej panie marszałku zmiany w Zarządzie Województwa Śląskiego. Mamy nowego wicemarszałka. Został nim w poniedziałek Leszek Pietraszek, który na stanowisku zastąpił aresztowanego w związku z zarzutami o charakterze korupcyjnym Bartłomieja S. Leszek Pietraszek to dotychczasowy prezes Polskiej Grupy Górniczej, ale także był związany z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kierował delegaturami ABW w Opolu i w Katowicach. Jak pan, jako marszałek, chce wykorzystać doświadczenie nowego współpracownika?

Trudna sprawa, bardzo nieprzyjemna. Ja byłem zaskoczony, wszyscy byliśmy zaskoczeni. Współpracujemy z służbami w celu wyjaśnienia tego co się wydarzyło. Ja nie przesądzam i nie wydaję wyroków, ale wiadomo, będzie prawdopodobnie postępowanie, będzie sąd i były marszałek będzie musiał stawić temu czoła i się bronić. To jest jedna sprawa. Pełna transparentność, wszystkie ręce na pokład. Sprawa musi być wyjaśniona. Wymusiło to zmianę na stanowisku wicemarszałka. Cieszę się, że po prawie 10 dniach, pracujemy znowu w piątkę. Wyzwań co niemiara, chociażby o tym bezpieczeństwie mówimy. Wspomniał pan, że nowy wicemarszałek, pan Leszek Pietraszak ma doświadczenie w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, więc jeżeli patrzymy na to, czym się chcemy i powinniśmy się zajmować, także tutaj w województwie, to myślę bardzo cenny zastrzyk takiej merytoryki i kompetencji. Liczę na to, że będzie nam łatwiej, będzie mądrzej, będzie bardziej roztropnie i że swoją pracę wykonamy. To społeczeństwo powołuje nas do tego żeby działać na jego rzecz i naszą rolą jest społeczeństwu służyć, więc robić rzeczy przydatne, ważne żeby było lepiej i bezpieczniej.

Czym dokładnie zajmie się Leszek Pietraszak?

Wprost, wszystkim co się dzieje w służbie zdrowia. Tam wyzwań co niemiara. Minister Leszczyna zapowiada zmiany, ale te zmiany wymuszają się same: brakuje lekarzy, brakuje personelu, wchodzą nowe technologie, więc musimy się ciągle dostosowywać. Ja to ostatnio nawet rozmawiając z panem marszałkiem mówiłem, że tam więcej wyzwań, więcej kłopotów, więcej różnych zależności, niż w samym górnictwie, bo temat służby zdrowia niezwykle istotny. Bardzo chce wykorzystać już te doświadczenia, które zdobył w Polskiej Grupie Górniczej, bo transformacja nie tylko energetyczna, ale regionu trwa i będzie trwała, i musimy rozumieć na czym to polega i dostosowywać cały region i jego mieszkańców do nadchodzących zmian. Plus właśnie doświadczenie w bezpieczeństwie, obronie. Dzisiaj duża konferencja podzielona na dwa etapy. Zaczynamy od spotkania z samorządowcami…

A później z mieszkańcami województwa.

…i służbami mundurowymi o obronie cywilnej. Musimy transparentnie zacząć o tym rozmawiać. Świat się chwieje. Czujemy, że bezpieczeństwo urasta do jakby głównego poziomu dyskusji.

I to wymaga reakcji.

Więc reagujmy, rozmawiajmy. Myślę, że musimy strategię województwa śląskiego dostosowywać do realiów. Środki europejskie, przyszła perspektywa. Myślę, to też może być wspaniała przygoda.

Panie marszałku będziemy jeszcze za chwilę o tej konferencji rozmawiać, ale chcę jeszcze porozmawiać o Bartłomieju S., bo nie sprawuje już funkcji wicemarszałka, ale dalej jest radnym wojewódzkim. Będzie pobierał dietę, może też składać interpelacje, oczywiście nie osobiście bo przebywa w areszcie, ale taką możliwość ma. Jak rozwiąże pan tę kwestię?

Raczej pan Bartłomiej powinien tę kwestię rozwiązać. Na razie zrezygnował z funkcji wicemarszałka województwa śląskiego. Oczywiście nie mamy z nim kontaktu żadnego, jest zatrzymany, więc trudno mi się odnieść do tego, co myśli i jak będzie postępował. Myślę, że te sprawy rozwiążą się same. Poczekajmy. Od niego to wszystko zależy. Warto było żeby Zarząd pracował w pięcioosobowym składzie i tak samo Sejmik Województwa dobrze by było gdyby pracował w czterdziestopięcioosobowym. Natomiast nie przesądzajmy, nie wydawajmy jeszcze wyroków. Wyroki wydają sądy. Poczekajmy. Pewnie najbliższe dni przyniosą jakieś nowe rozwiązania.

Na koniec zmieniamy jeszcze temat naszej rozmowy -nie do końca zmieniamy, bo już pan marszałek już o tym wspomniał-, dziś w Centrum Konferencyjno-Biznesowym Stadionu Śląskiego odbędzie się konferencja „Obrona cywilna w praktyce. Jak zbudować tarczę obywatelską?” i w nazwie tego spotkania pada pytanie. Spróbujmy zatem na nie odpowiedzieć. Czy da się taką tarczę obywatelską zbudować i czym ona tak naprawdę jest?

Czy stać na niebudowanie takiej tarczy, jeżeli widzimy zagrożenie? Wojna jest niedaleko, ale mamy też wojnę hybrydową, możliwe ataki terrorystyczne, ciągle słyszymy o zatrzymaniach jakiś ludzi, którzy chcą złe rzeczy w Polsce robić, więc bądźmy gotowi na pewne rzeczy. Ale też powódź ostatnia, czyli siła natury, też pokazała, że warto się organizować, warto wiedzieć, co kto ma robić. Żyliśmy w świecie gdzie był spokój, gdzie była cisza, nic się nie działo, myśleliśmy tylko gdzie kupić bilet i gdzie polecieć na wczasy.

Nie do końca tak, bo po prostu niektóre rzeczy działy się daleko od nas dalej. Teraz mamy wojnę w Ukrainie, to jest tuż za naszą granicą. 

Ten świat się skończył. Było bezpiecznie, była globalizacja, wymiana handlowa bez żadnych zahamowań. To się zmieniło. Trwa wojna celna, cła na samochody, cła na różne inne towary, wojna w Ukrainie. Bądźmy świadomi tego, że coś się zmienia. Też mamy jakby kryzys przywództwa na świecie, dużo populizmu, chociażby to, co w telewizji słyszeliśmy w czasie trwania kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Masa populistycznych haseł, zachowania kandydatów takie, o których jeszcze kilka lat temu by nam nie przyszły do głowy, gesty czy słowa, przekleństwa w polityce. Coś nowego. Nie mówię, że dobre, ale musimy to zaakceptować, bo tak jest. Musimy z tym wszystkim żyć, ale patrzmy tu i teraz. Czy my wiemy, gdyby teraz był jakiś sygnał alarmowy, co robić? Absolutnie nie. Byśmy stanęli na baczność i myśleli, że jakaś rocznica prawdopodobnie. Czy gdyby jakaś rakieta leciała w stronę Polski to wiemy co robić? Pewnie nie wiemy.

Ta konferencja to spotkanie z ekspertami, praktykami.

Musimy o tym rozmawiać. Ale też rozmawić, jak zorganizować sypanie worków, jeżeli jest powódź. Nie ma takich po prostu procedur, różnych zachowań, szkoleń pierwszej pomocy. Takie zwykłe rzeczy, które kiedyś były. Ja pamiętam przysposobienie obronne, była budowana świadomość. Potem była cisza, wydawało się że już nic na świecie się nie wydarzy.

O tym wszystkim ma dzisiaj przypominać konferencja na Stadionie Śląskim.

Tak jest. Rozpoczynamy dużą dyskusję, która zaczyna się dzisiaj a będzie trwała miesiącami bądź latami.

Będziemy oczywiście, jako Radio Katowice, tę dyskusję śledzić a kwestie bezpieczeństwa będą pojawiały się na naszej antenie. Będziemy przyglądać się konferencji na Stadionie Śląskim a wieczorem o 18:20 zapraszamy państwa do wysłuchania „Tematu do dyskusji”, również z pana udziałem. Moim i państwa gościem w Radiu Katowice był marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Dziękuję za spotkanie.

Bardzo dziękuję. Miłego dnia. 



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne