Premiera w Teatrze Śląskim

fot. Teatr Śląski

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wystawia dziś prapremierę "Morfiny" Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak.

Autor tej jednej z najgłośniejszych powieści ostatnich lat opisał w niej losy Konstantego Willemanna, warszawiaka o śląskich korzeniach, dla którego w życiu liczy się coś innego niż Bóg, honor i ojczyzna. To cynik, łajdak, niewierny mąż i brutalny kochanek. Cała historia toczy się w ogarniętej wojną Warszawie.

— "Morfina" napisana została w sposób niezwykle zmyslowy" — mówi Ewelina Marciniak.


W rolę Konstantego Willemana, w katowickim przedstawieniu, wciela Paweł Smagała, adaptacji tekstu dokonał Jarosław Murawski. Ważną cześcią spektaklu jest muzyka wykonywana na żywo przez znany zespoł "Chlopcy kontra Basia".

"Morfina" wystawiona zostanie w postindustrialnej galerii Szyb Wilson, która według Eweliny Marciniak stanowi idealną scenerię dla historycznej opowieści.


Szczepan Twardoch został nagrodzony za powieść "Morfina" Paszportem Polityki i NIKE czytelników. Jego wcześniejsze znane ksiażki to "Wieczny Grunwald" i zbiór opowiadań "Tak jest dobrze". Szczepan Twardoch mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

Autor: Ewa Niewiadomska

 


Wiadomości kulturalne