Bieg wiosenny

Przed nami kolejna, czwarta edycja Parkowej Korony Biegów. Znamy już terminarz wszystkich siedmiu przyszłorocznych startów. Rewolucyjnych zmian wprawdzie nie będzie, ale jedna, organizacyjna, z pewnością ucieszy uczestników: znacznie wcześniej niż do tej pory, uruchomiono zapisy na te biegi, które są nimi objęte.

Przypomnijmy. Parkowa Korona Biegów to projekt skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na wiek i doświadczenie. Mogą oni w świetnej atmosferze sprawdzić swoje umiejętności na różnych dystansach w Parku Śląskim i – co bardzo istotne – mają możliwość przygotowania się do każdego startu na parkowych alejach, podczas bezpłatnych treningów z ultramaratończykiem, Augustem Jakubikiem, które w każdy czwartek o godzinie 18, rozpoczynają się w „Gołębiku”. W ostatniej edycji „Korony”, we wszystkich biegach udział wzięło ponad 3,5 tysiąca osób. Aż 28 zawodników ukończyło wszystkie starty i pokonało łącznie 53 kilometry i 297,5 metra.

Oszczędności przy zapisach
Organizatorki tegorocznego cyklu, Kamila Okoń i Katarzyna Zazgórnik-Sitz, podkreślają że czwarta edycja „Korony” będzie się skupiać przede wszystkim na podniesieniu jakości biegów, ale również na zwiększeniu zainteresowania startami w Parku Śląskim. Dlatego właśnie, już 21 grudnia, ruszyła rejestracja. Można jednorazowo zapisać się na wszystkie starty cyklu oraz na każdy z osobna. Ta pierwsza możliwość przekłada się na konkretne oszczędności (nawet 50 procent), bo taka opłata startowa, uiszczona do 29 lutego, wynosi tylko 120 złotych.

— Bardzo zależy nam, aby w tym roku z naszej oferty skorzystało jak najwięcej osób — podkreśla Kamila Okoń. — Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w okolicy trudno znaleźć lepsze miejsce do biegania, ale mamy też nadzieję, że wkrótce trudno będzie znaleźć lepsze imprezy biegowe.

Z dodatkowymi atrakcjami
Parkowa Korona Biegów, tradycyjnie już, rozpocznie się od Biegu Wiosennego, 13 marca. W zeszłym roku wystartowało w nim ponad 1200 zawodników i jest to, jak na razie, frekwencyjny rekord cyklu. Bardzo prawdopodobne, że przyszłoroczne 10 kilometrów na powitanie wiosny, zdecyduje się przebiec jeszcze więcej osób i zostanie on pobity. Kolejny start zaplanowano na 17 kwietnia. Będzie to Bieg Górski. Zawodnicy pokonają 4,5 lub 9-kilometrową trasę po leśnych alejach i duktach, i wbiegną na najwyższe wzniesienie Parku Śląskiego. Natomiast 5 kilometrów będą mieli do przebiegnięcia 18 czerwca, podczas Gryfnego Biegu. Nie zabraknie oczywiście kolorowych barwników i muzycznych akcentów. Latem – 2 lipca i 27 sierpnia – odbędą się dwie edycje Parkowej Mili. Oba starty są bezpłatne, i nie obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Najdłuższy i najbardziej prestiżowy bieg, czyli Parkowy Półmaraton, odbędzie się 4 września, łącznie z biegiem na 10 kilometrów. Bieg Równonocny i zakończenie cyklu, połączone z uroczystą dekoracją, zaplanowano na 24 września.

Katarzyna Zazgórnik-Sitz tłumaczy, że podobnie jak w latach ubiegłych, podczas niektórych startów na pewno czekają na nas dodatkowe kategorie oraz atrakcje.

— Nie zapomnimy o niepełnosprawnych i dzieciach. Nie zabraknie też stref kibica oraz stoisk promujących zdrowy tryb życia — zapewnia.