Zdrowe Oczka

Ruszyła ogólnopolska akcja ZDROWE OCZKA, której organizatorem jest Świetlikowo – portal rozwijający widzenie u dzieci.

Aktualnie realizowane są pilotażowe spotkania z najmłodszymi użytkownikami nowych technologii w chorzowskich przedszkolach. Podczas zajęć omawiane są zasady higienicznego korzystania z nowych technologii, dzieci poznają negatywne skutki nadmiernego używania komputera, tabletu i telewizora. Bajka o lwie Leonku, który całe dnie spędzał grając w gry na tablecie, zapominając o swoich prawdziwych przyjaciołach, ma uświadomić maluchom jak wiele pułapek i niebezpieczeństw czyha w wirtualnym świecie. Zabawy rozwijające zmysł wzroku, słuchu, dotyku i powonienia sprawiają, że zajęcia są atrakcyjne nawet dla najmłodszych przedszkolaków. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonują ćwiczenia oczu oraz poznają techniki relaksacyjne. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują pamiątkowe "zasady korzystania z nowych technologii" oraz drobne upominki. Mamy nadzieję, że spotkania pomogą kształtować dobre nawyki korzystania z nowych technologii u najmłodszych.

Akcja ZDROWE OCZKA ma na celu uwrażliwienie dzieci i rodziców na temat bezpiecznego i zdrowego korzystania z nowoczesnych technologii. Jej zadaniem jest wyznaczenie nowych standardów korzystania z komputerów, tabletów i smartfonów przez dzieci. Uczy higienicznego i bezpiecznego korzystania z nowinek technicznych, pokazuje alternatywne formy spędzania wolnego czasu oraz wyjaśnia konieczność stosowania przerw i wykonywania ćwiczeń wzrokowych celem zachowania sprawnego widzenia.

Do udziału w akcji ZDROWE OCZKA zapraszamy przedszkola z terenu całej Polski. Aby otrzymać scenariusz zajęć należy wypełnić deklarację przystąpienia do programu. Na Górnym Śląsku drugim etapem akcji będą prelekcje i spotkania z rodzicami przedszkolaków. Organizatorom akcji zależy, by  działania przebiegały dwutorowo i aby rodzice mieli szansę zweryfikować swoją wiedzę na temat wpływu nowoczesnych technologii na rozwój ich dzieci, a jednocześnie stali się wzorem do naśladowania dla swoich pociech.

Partnerami akcji jest Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Katowice oraz Polskie Radio Katowice.

Więcej na stronie: www.swietlikowo.edu.pl/zdrowe_oczka.