Turniej Debat Historycznych

Finał regionalny projektu edukacyjnego „Oblicza przeszłości. Turniej debat historycznych” – Katowice, 3-4 marca 2016.

Na początku marca 2016 r. w „Przystanku Historia” Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. Św. Jana 10) odbędą się finały projektu edukacyjnego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach „Oblicza przeszłości. Turniej debat historycznych” skierowanego do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

3 marca 2016 r., o godz. 10.00, zmierzą się przedstawiciele szkół gimnazjalnych: Gimnazjum nr 1 z Gierałtowic, Gimnazjum nr 7 z Rybnika oraz Gimnazjum nr 16 z Sosnowca. Młodzież debatować będzie wokół tez: Bierny opór był skuteczną metodą sprzeciwu wobec władzy komunistycznej, Nie należy potępiać polskich twórców za kompromisy z tzw. władzą ludową, Poznański Czerwiec to początek końca komunizmu w Polsce.

Natomiast 4 marca 2016 r. o zwycięstwo w turnieju szkół ponadgimnazjalnych i możliwość udziału w finale ogólnopolskim walczyć będą drużyny z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. Wielki finał rozpocznie się o godz. 12.00 i dyskusja odbędzie się wokół tezy: Nie należy potępiać polskich literatów za kompromisy z tzw. władzą ludową.

Zwycięstwo w turnieju regionalnym gwarantuje udział w ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

PATRONAT HONOROWY
Marszałek Województwa Śląskiego

PATRONAT MEDIALNY
TVP Katowice
Radio eM
Polskie Radio Katowice
CzasyPismo
Gość Niedzielny

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
www.ipn.gov.pl
www.pamiec.pl/debaty