Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / LOGOS FEST, edycja: Młynarski
LOGOS FEST, edycja: Młynarski

Celem LOGOS FEST - Tyskiego Festiwalu Słowa jest dbanie o piękno słowa mówionego, co wydaje się szczególnie ważne w dobie kryzysu języka. Przedsięwzięcie skupia się na wszystkich aspektach związanych ze słowem mówionym i śpiewanym, a więc ze scenicznymi formami wystąpień publicznych. Stąd też w programie znalazł się m.in. turniej recytatorski.

W tym roku realizowana jest czwarta edycja festiwalu. Po pierwszej, pilotażowej, zrealizowanej w roku 2015, zdecydowaliśmy kolejne jego odsłony programować wokół współczesnych mistrzów słowa. I tak, w roku 2016 patronką przedsięwzięcia była Agnieszka Osiecka (wtedy m.in. z koncertem pt. ZOO z piosenkami wystąpiła Katarzyna Groniec, zaś spotkanie na temat twórczości Osieckiej poprowadziła Magda Umer), w roku minionym - Marek Grechuta (gośćmi festiwalu byli wówczas: Danuta Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, zaś galę finałową uświetnił koncert Grzegorza Turnaua; wyprodukowaliśmy również koncert piosenek Marka Grechuty z udziałem m.in. Olgi Bończyk oraz Grażyny Łobaszewskiej). Co roku wydarzeniami towarzyszącymi festiwalu są także: Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble oraz Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym – zawsze odwołujące się do twórczości literackiego patrona festiwalu.

W tym roku program LOGOS FEST zbudowany jest wokół dorobku Wojciecha Młynarskiego:

16 maja (środa)
Inauguracja – recital kabaretowy Andrzeja Poniedzielskiego

Wojciech Młynarski wielokrotnie powtarzał, że w Poniedzielskim widzi kontynuatora swej estetyki artystycznej, czego szczególny wyraz dał podczas gali Złotego Berła Kultury Polskiej, przyznając małe berło właśnie Poniedzielskiemu. W ramach majowego występu w Tychach pan Andrzej prócz własnych tekstów satyrycznych wykona również utwory mistrza Młynarskiego: Moje ulubione drzewo oraz Bynajmniej.

17 maja (czwartek) 

Nie tylko o miłości - koncert piosenki aktorskiej w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego, aktora wielokrotnie występującego w przedstawieniach realizowanych na podstawie tekstów Wojciecha Młynarskiego, w tym choćby w programie Trzy elementy w reż. Magdy Umer
w Teatrze Ateneum w Warszawie. W jego wykonaniu obok La valse du mal oraz tłumaczenia utworu Okudżawy Za dzień mój ślub usłyszymy także teksty autorstwa Agnieszki Osieckiej (która – co Młynarski wielokrotnie podkreślał – umożliwiła mu zawodowy rozwój) oraz Jeremiego Przybory – autora darzonego szczególną estymą przez twórców pokolenia Wojciecha Młynarskiego.

18 maja (piątek)

Twarz wróćmy słowu. Absolutnie! Tegoroczna festiwalowa produkcja, koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu młodych, posiadających już pierwsze ogólnopolskie sukcesy Tyszan, m.in. Klaudii Walencik, Ewy Buczkowskiej, Krzysztofa Kulbickiego, ze specjalnym udziałem jednej z najbardziej wyrazistych interpretatorek piosenki literackiej
w naszym kraju, Renaty Przemyk, która po raz pierwszy zmierzy się z twórczością Młynarskiego, wykonując m.in. utwory: Jeszcze w zielone gramy, Lubię wrony, Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną. Koncert, w trakcie którego solistom akompaniować będą muzycy Acoustic Quartet, na co dzień związani z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, ma pokazać Młynarskiego jako autora zarówno ponadczasowych utworów o Polsce i Polakach (usłyszymy m.in. W co się bawić, Polską miłość, Co by tu jeszcze, O tych co się za pewnie poczuli), jak również tekstów opisujących piękno i złożoność ludzkich uczuć (Moja miłość największa, Gram o wszystko, Naszych matek maleńkie mieszkanka). W programie koncertu, za scenariusz i reżyserię którego odpowiada Paweł Drzewiecki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, znajdą się piosenki jednoznacznie kojarzone z Wojciechem Młynarskim (Absolutnie, Róbmy swoje, Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę), jak również te napisane dla innych wykonawców (m.in. Tak jak malował pan Chagall, Kocham Cię życie).

19 maja (sobota)

Turniej recytatorski, w ramach którego każdy z uczestników ma za zadanie przygotować dwa teksty, z których jeden obowiązkowo musi być autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Uczestnicy turnieju spotykają się o 10.00 rano z reżyserem i wykładowcą akademickim, który poprowadzi z nimi warsztaty, w ramach których, nie naruszając przygotowanej przez nich interpretacji, ułoży ze wszystkich przygotowanych tekstów widowisko literackie pt. Jeszcze w zielone gramy. Celem takiej formuły jest zdobycie przez uczestników konkursu doświadczenia w tworzeniu zbiorowej kreacji scenicznej oraz interakcji z partnerem na scenie. Jednocześnie, ponieważ konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich i dorosłych, liczymy na popularyzację twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Również 19 maja, w ogrodzie MCK zaplanowany jest plenerowy pokaz filmu pt. Młynarski. Piosenka finałowa. Ten bardzo osobisty i szczery, a - jak okazało się - także ostatni wywiad z bohaterem dopełniony wypowiedziami jego przyjaciół buduje portret niezwykłego artysty, ale także człowieka zmagającego się ze słabościami.

20 maja (niedziela) 

Gala finałowa – wręczenie nagród w Turnieju Recytatorskim oraz Turnieju Scrabble, podsumowanie festiwalu, a następnie koncert Krystyny Jandy pt. Piosenki z teatru. Obecność Krystyny Jandy na gali finałowej jest symboliczna – po pierwsze, to właśnie dla niej Wojciech Młynarski napisał utwór Ogrzej mnie, po drugie, łączy ona poprzednich patronów festiwalu – Agnieszkę Osiecką (zaśpiewa tego wieczora w Tychach m.in. Na zakręcie oraz Wariatka tańczy) i Marka Grechutę (to jego Guma do żucia była pierwszym publicznie wykonywanym przez aktorkę utworem podczas festiwalu w Opolu) oraz patrona edycji przyszłorocznej Jeremiego Przyborę, którego utwory również w programie Piosenki z teatru wykona. Co ważne, usłyszymy tu także wybitne tłumaczenia Wojciecha Młynarskiego, m.in. Moje życie, Twoje życie, Jest fantastycznieJeśli ty nie istniałbyś.

Galeria

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA