Spektakl dla młodzieży "Urodziny Marszałka"

Co zrobić, by młodzież interesowała się historią Polski?

Podpowiedź, jak można to zrobić bezboleśnie, ciekawie i w zaskakujący sposób podaje na tacy TeatrAkcja – autor historycznego spektaklu dla młodzieży pt. „URODZINY MARSZAŁKA”. Ten edukacyjno-społeczny projekt teatralny będzie miał swoją premierę w Katowicach.

Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona - Aleksandra, obecny adiutant - Książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II-giej Rzeczypospolitej - Bolesław Wieniawa Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk - Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk – Generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę.

Tym bardziej, że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!

 

Taka forma spektaklu pozwoli przedstawić tak ważne postaci historyczne w żywym świetle, jako ludzi „z krwi i kości”, pomoże nakreślić relacje pomiędzy nimi, a także pokazać realia tamtych czasów (kostiumy, mundury wojskowe). W przedstawieniu nie zabraknie humoru i muzyki. Lekcja historii poprowadzona w ten sposób będzie bardziej przystępna dla młodzieży i z pewnością spowoduje większe nią zainteresowanie, bo możliwie wiernie odtworzy nastroje społeczne i atmosferę tamtych czasów. Po premierze w Katowicach, spektakl będzie można obejrzeć w Ośrodkach Kultury w kilku miastach Polski.