Światowy Dzień Onkologii.Ty decydujesz, czy zachorujesz!

Ruszyła kampania „Ty decydujesz, czy zachorujesz!”

4 października 2019 roku podczas II Międzyzjazdowej Konferencji PTO odbyła się inauguracja kampanii „Ty decydujesz, czy zachorujesz!”. Wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego została objęta honorowym patronatem Ministra Zdrowia. Wydarzenie było połączone z obchodami Światowego Dnia Onkologii.

Celem kampanii „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” jest promocja profilaktyki pierwotnej nowotworów oraz podnoszenie świadomości Polaków na temat kluczowych czynników ryzyka występowanie chorób onkologicznych. Akcja skierowana jest do ogółu społeczeństwa, a w szczególności do osób prowadzących niezdrowy tryb życia, niezainteresowanych tematyką zdrowotną. „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” to hasło, które ma zwrócić uwagę na zależności między prowadzonym stylem życia, a ryzykiem występowania nowotworów. 

Główną przyczyną występowania nowotworów jest niezdrowy styl życia! Wbrew błędnemu przekonaniu społeczeństwa zaledwie 5-10% nowotworów ma podłoże genetyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u około 80% z nich, nowotwór wywołany jest przez czynniki zewnętrzne, w tym styl życia , a dzięki zmianie stylu życia można uniknąć zachorowań na około 40-50% nowotworów złośliwych.

Głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych są: 


palenie papierosów;

otyłość związana z niewłaściwą dietą oraz brakiem aktywności fizycznej;

nadużywanie alkoholu;

promieniowanie ultrafioletowe.


Najważniejszą przyczyną zachorowań na nowotwory pozostają palenie tytoniu oraz otyłość, które odpowiadają w sumie za ponad 60% zachorowań. Do wzrostu ryzyka zachorowania na raka również przyczynia się nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz picie alkoholu, ale także nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne i inne źródła promieniowania UV . Ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej zwiększa się na skutek ekspozycji na kilka czynników równocześnie. 

Radykalna zmiana wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń jest bardzo trudna. Warto zacząć od małych kroczków i niewielkich, wprowadzanych stopniowo modyfikacji. Należy pamiętać, że zmiana stylu życia, nie gwarantuje całkowitej ochrony przed jakąkolwiek chorobą, jednak w sposób znaczący obniża jednak prawdopodobieństwa wystąpienia choroby.