XIV Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore

XIV edycja Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore w Żorach


Organizowany co roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach festiwal przygotowywany był z dużym rozmachem. Trwał zawsze niemalże trzy miesiące, liczył po kilkanaście koncertów i kilka wydarzeń towarzyszących. W wyjątkowym roku bieżącym festiwal, jak wiele inicjatyw kulturalnych w kraju, musiał przejść metamorfozę.


- W roku 2020, kiedy przypada 100-rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, XIV edycja Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore ma nadzwyczajną formę i przebieg. Impreza odbywa się w cieniu pandemii. W związku z tym nasz festiwal, w formie możliwej do zrealizowania jest wielkim wołaniem: „Uzdrawiani wiarą i miłością!”. Słowa te nawiązują zarówno do przesłania skierowanego przez Jana Pawła II do członków Papieskiej Akademii „Pro Vita” (19 lutego 2005), jak i samego tytułu naszych festiwalowych spotkań (fide et amore z łac. oznacza wiarą i miłością) - wyjaśnia dyrektor artystyczny ks. dr Wiesław Hudek i dodaje: - Mimo zaistniałej sytuacji, impreza odbywa się dzięki trzem podmiotom: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Żorach, Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Stowarzyszeniu Ecce Homo, którym bezgranicznie jestem wdzięczny za pomoc w realizacji oryginalnego projektu.


Na program XIV Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore złożą się: V edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego, VII Konferencja Naukowa wokół dziedzictwa św. Hildegardy z Bingen, cztery koncerty oraz festiwalowa liturgia. - Każde z tych wydarzeń będzie jakąś próbą odniesienia się do zdrowia, które jakkolwiek wysoko cenimy, nie ma jednak wartości absolutnej, o czym dobitnie pisał św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae”: Tak zwana 'jakość życia' jest interpretowana najczęściej lub wyłącznie w kategoriach wydajności ekonomicznej, nie uporządkowanego konsumpcjonizmu, atrakcji i przyjemności czerpanych z życia fizycznego, natomiast zapomina się o głębszych —relacyjnych, duchowych i religijnych — wymiarach egzystencji - dodaje ks. W. Hudek.

Pierwszy koncert festiwalowy już w niedzielę 20 września o g. 19:00 w kościele Niepokalanego Serca NMP (Żory-Rowień, ul. Wiśniowa 9). Śpiewy św. Hildegardy z Bingen, nieoficjalnej patronki festiwalu, zaprezentuje zespół wokalny Flores rosarum, specjalizujący się w wykonawstwie twórczości tej niezwykłej kompozytorki, pod kier. s. dr hab. Susi Ferfoglii. Zespołowi towarzyszyć będzie młody, lecz niezwykle utytułowany polski organista i improwizator Filip Presseisen. 


Kolejne wydarzenia to:

11 października 2020, godz. 19.00, kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba (Żory, ul. Garncarska 16)

Świętemu Janowi Pawłowi II w 100-rocznicę urodzin

Repertuar: Pieśni kościelne (1986)  Henryka Mikołaja Góreckiego

Wykonawcy: Górecki Chamber Choir (dyr. Janusz Wierzgacz)


22 października 2020, godz. 19.00, kościół św. Brata Alberta (Żory-Kleszczówka, ul. Jodłowa 12)

Eucharystia we wspomnienie św. Jana Pawła II 

Animacja muzyczna: Robert Kromolan – organy 

Gliwicki Zespół Chorałowy (dyr. ks. Adam Kozak)


25 października 2020, godz. 19.00, pałac w Boryni (Jastrzębie Zdrój, ul. Zamkowa 5)

Cztery pory roku – „od wszelakiej broń nas szkody”

Repertuar: m.in. A. Vivaldi, W. A. Mozart, M. Ravel, H. Czyż

Wykonawcy: Airis String Quartet (Aleksandra Czajor – I skrzypce, 

Grażyna Zubik- II skrzypce, Malwina Tkaczyk- altówka, Mateusz Mańka- wiolonczela) 


VII. 

20 listopada 2020, godz. 19.00, kościół św. Michała Archanioła (Skrzyszów, ul. Wyzwolenia 39)

Gala V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fide et Amore

Repertuar: m.in. J. S. Bach, G. F. Händel, B. M. Černohorský, C. Franck, L. Boëllmann

Wykonawcy: Lucie Houdková – puzon, Karel Houdek – trąbka,

Antonín Houdek – trąbka, Václav Uhlíř – organy (Czechy)