Radio Katowice
Radio Katowice / Polecamy / W tym istnieniu drugim. Transmisja koncertu.
W tym istnieniu drugim. Transmisja koncertu.

"W tym istnieniu drugim" to koncert piosenek do wierszy Zofii Książek-Bregułowej. 

Transmisja na kanale YouTube Polskiego Radia Katowice oraz na stronie internetowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W sobotę 17 kwietnia 2021 r. zaplanowano finał piątej edycji Festiwalu piosenki „O Wolności“. Ze względu na sytuację epidemiczną i wprowadzone obostrzenia wydarzenie zostało przesunięte na wrzesień. Recital miał być wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi. Organizatorzy nie zrezygnowali z organizacji koncertu, który odbędzie się w zaplanowanym terminie, niestety bez udziału publiczności w sali koncertowej.

Na historię Zofii Książek-Bregułowej składają się trzy opowieści, a każda z nich jest bardziej niezwykła od poprzedniej. To potrójna opowieść o miłości, która swoje rozwinięcie znajdowała w rozmaitych przestrzeniach życia artystki. Miłość do Ojczyzny sprawiła, że Zofia Książek-Bregułowa bez zawahania, z narażeniem życia, ruszyła do walki w Powstaniu Warszawskim, podczas którego straciła wzrok. To także miłość do męża, którego nazywała swoim Aniołem Stróżem i z którego przedwczesną śmiercią nigdy się nie pogodziła. To wreszcie miłość do teatru – niespełnionego marzenia, na drodze do którego stanęło wcześniejsze poświęcenie. Tym, co spaja wszystkie trzy opowieści, i co przyniosło Zofii Książek-Bregułowej wyzwolenie, jest poezja, która przyszła do niej wraz z „widzeniem pozazmysłowym” po całkowitej utracie wzroku. Trudno nam to sobie wyobrazić, jednak artystka wyszła z ciemności poprzez kolory, barwną poświatę, którą odczuwała w otaczającym ją świecie. Takie doświadczenie pojawia się wśród osób ociemniałych raz na sto tysięcy przypadków.

Zapraszamy na recital poświęcony pamięci Zofii Książek-Bregułowej, który pozwoli nam stać się na chwilę świadkami dramatycznych, a jednocześnie fascynujących zmagań o sens ludzkiego cierpienia i o prawo do nadziei. Utwory, które wykona Barbara Lubos, prywatnie przyjaciółka artystki, powstały w oparciu o poezję bohaterki wieczoru.

Muzykę napisali: Dariusz Budkiewicz i Barbara Lubos.

Aranżacja muzyczna: Dariusz Budkiewicz.

Występują:
Barbara Lubos – śpiew,
Dariusz Budkiewicz – bass, elektronika,
Adam Snopek – fortepian,
Michał Dziewiński – perkusja,
Jarosław Spałek – kornet, trąbka.

Studio koncertowe Radia Katowice, 18 kwietnia 2021, godzina 18:00.


ZOFIA KSIĄŻEK-BREGUŁOWA

Żołnierz Powstania Warszawskiego, aktorka i poetka. Urodziła się 14 marca 1920 roku w Kielcach, a wybuch II Wojny Światowej zastał ją podczas przygotowań do wymarzonych studiów aktorskich w Warszawie. Pomimo przeciwności losu w listopadzie 1939 roku rozpoczęła studia w ramach tajnych kompletów Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Uczyła się u największych gwiazd polskiej sceny, takich jak Stefan Jaracz, Jan Kreczmar czy Stanisław Daszyński. Jej kolegą ze studiów był między innymi Andrzej Łapicki. Studia ukończyła z doskonałym wynikiem w czerwcu 1944 roku, ale wbrew namowom części swoich nauczycieli, w sierpniu wybiera zamiast sceny Powstanie Warszawskie. „Nie mogę nie być w powstaniu!” – miała krzyczeć do powstrzymującego ją profesora Daszyńskiego.

Do 5 września działa jako łączniczka pod pseudonimem „Żaneta-Zośka” w zgrupowaniu AK „Krybar”. Tego dnia w pobliżu gmachu PKO przy ul. Świętokrzyskiej, gdzie pomagała rannym kolegom, wybucha pocisk artyleryjski. Pani Zafia zostaje ciężko ranna i traci wzrok. Po upadku Powstania trafia do dwóch jenieckich obozów w Niemczech skąd zostaje wyzwolona w kwietniu 1945 roku przez żołnierzy II Pułku I Polskiej Dywizji Pancernej generała Maczka. 

Trafia do Edynburga, gdzie w szpitalu im. Ignacego Jana Paderewskiego przechodzi trzykrotnie operację wzroku i odzyskuje 2% widzenia. W latach 1946–47 studiuje aktorstwo na Royal Academy of Dramatic Art w Londynie, po czym wraca do Polski, gdzie otrzymuje angaż w Teatrze Ziemi Opolskiej a od roku 1951 rozpoczyna pracę w Teatrze Śląskim w Katowicach. W tym czasie współpracuje z Polskim Radiem Katowice, dla którego tworzy audycje poetyckie, a także wciela się w wielkie aktorskie role – Antygonę, Ofelię czy Fedrę. Daje też wiele koncertów żywego słowa dla młodzieży szkolnej, popularyzując poezję na estradzie i w radiu.

Pod koniec lat 70. zaczyna pisać poezję, którą tworzy do końca życia. W 1985 roku w wyniku wypadku ponownie traci wzrok. W swoich wierszach artystka porusza między innymi  temat widzenia poza zmysłowego, odbierając świat poprzez poświatę kolorów, takie doświadczenia pojawia się wśród osób ociemniałych raz na sto tysięcy przypadków.

Zofia Książek Bregułowa została za swoje bohaterskie zasługi odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym ,Była członkiem Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz St’Dunstan's – brytyjskiego stowarzyszenia ociemniałych w służbie wojskowej.

Otrzymała również tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, a w 2010 roku została patronką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. 

Umiera w 2014 roku w Katowicach.

Galeria

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA