Plac. Podręczniki. Rentgen.

Do tej pory było wybetonowane i mało atrakcyjne, teraz stało się pięknym ogrodem – mowa o podwórku przy ul. Rymera 2 / Kościuszki 47 w Katowicach. Zostało ono zrewatalizowane w ramach projektu "Plac na glanc", który realizuje Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Dziś efekty prac zobaczyli mieszkańcy. Zobaczyła je także nasza reporterka, Joanna Opas.


 

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało już tylko 5 dni. Tymczasem jak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej, średnia cena tegorocznej wyprawki, w przeliczeniu na jedno dziecko, może sięgnąć aż 845 złotych. Prawie połowę tej kwoty wydamy na zakup podręczników, blisko jedną trzecią na ubrania i obuwie, a jedną czwartą na niezbędne przybory szkolne. W tym roku około 10 tysięcy uczniów i 20 tysięcy dzieci niepełnosprawnych z naszego województwa może skorzystać z pomocy finansowej przy zakupie podręczników w ramach programu "Wyprawka szkolna".  Na jaką pomoc mogą liczyć inni, sprawdzała nasza reporterka, Marta Dobrowolska.


 

rentgen_matpras_120Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych w Europie jest już dostępny dla pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Urządzenie warte 2 miliony złotych daje wiele możliwości. To przede wszystkim szansa dla blisko 2 tysięcy pacjentów rocznie, dowiedział się nasz reporter, Łukasz Szwej.


 


Bielsko-Biała na 103.3 FM

Nowoczesne przedszkole otworzono w 2010 roku w Ochabach. Budowa sfinansowana została większości ze środków Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że przedszkole tylko ładnie wyglądało, a lista usterek jest długa. W audycji także o kanalizacji w gminie Chybie oraz bielskich happeningach o nazwie "Bądź jak ptak – wolny od nałogów".


 

Częstochowa na 98.4 FM

Pracownicy częstochowskiego Centrum Medycznego Amicus zapowiadają strajk. Ich zdaniem Regionalny Fundusz Gospodarczy, który jest właścicielem placówki działa na jej szkodę i zachowuje się niegospodarnie. Związkowcy zarzucają też RFG, że ten uniemożliwia pracownikom zakup i prowadzenie spółki Amicus. Zdaniem Tomasza Ziółkowskiego ze związków zawodowych Centrum Medycznego Amicus – jeśli placówka nie zostanie doinwestowana może popaść w poważne problemy.


 

Katowice na 102.2 FM

Dwaj młodzi mieszkańcy Żor napisali hip-hopową piosenkę o dopalaczach. Utwór "A dziś" ma być oficjalnym hitem żorskiej kampanii dotyczącej walki z dopalaczami. Z młodymi twórcami, Mateuszem Augustynowiczem i Konradem Białozorem spotkała się Dorota Stabik.


 

W Żorach powstanie niebawem Dzienny Dom Opieki Seniora. Miasto na jego stworzenie otrzymało dofinansowanie z rządowego programu "Senior-Wigor" w wysokości 265 tysięcy złotych. Dofinansowanie z rządowego programu "Senior-Wigor" otrzymało 119 miejscowości z całej Polski. Aż 14 takich placówek powstanie na Śląsku. Takim samym sukcesem może pochwalić się jeszcze tylko Wielkopolska. Wartość rządowego dofinansowania dla wszystkich miejscowości w kraju to ponad 25 milionów złotych. Na ten temat z doradcą prezydenta Żor, Anną Ujmą rozmawiała Dorota Stabik.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl