Hałda. Dawid i Goliat. Szkolne problemy.

Ekstremalne biegi to ostatnio bardzo popularna forma rozrywki, ale w połączeniu z historyczną pamięcią? Tego jeszcze nie było. W Świętochłowicach wystartuje jutro bieg hałdami Śląska ku czci Powstańców Śląskich. Ale Stowarzyszenie Przyjazne Świętochłowice protestuje. Twierdzi, ze impreza odbędzie się na hałdzie, która się żarzy i dymi, wydzielając toksyczne substancje więc bieg może zagrażać zdrowiu jego uczestników. Postanowiliśmy na miejscu przekonać się jaka jest prawda. Bieg nie jest obowiązkowy i każdy samodzielnie podejmuje decyzję o starcie. Bieg jutro, jest jeszcze czas by zajrzeć na świętochłowicką Ajskę i na własne oczy przekonać się jak wygląda to miejsce. 


 

W tym tygodniu poznaliśmy projekty zakwalifikowane do katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Urząd miasta ogłosił listę wniosków, na które mieszkańcy będą mogli głosować w budżecie obywatelskim na przyszły rok. To dobra okazja, aby przyjrzeć się zeszłorocznym wyborom mieszkańców Katowic. Z jakim skutkiem realizowane są wybrane przez nich inwestycje?


 

Rok szkolny tuż, tuż tymczasem nie wiadomo w jakich warunkach rozpoczną go uczniowie Społecznej Zintegrowanej Szkoły Sportowej w Bytomiu. W tym roku uczyć się będzie w niej więcej uczniów. Dyrektor chce także poszerzyć ofertę placówki, w planach jest stworzenie min przedszkola. Do tego potrzeba więcej sal więc tu pojawia się problem. Dyrektor szkoły mówi, ze od dłuższego czasu nie może porozumieć się w tej sprawie z zarządcą budynku – Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach. Metis z kolei podkreśla, że szkoła w ostatniej chwili wystąpiła oficjalnie o użyczenie większej powierzchni. Bielsko-Biała na 103.3 FM

W gminie Chybie trwa duży dylemat – wycinać czy nie wycinać zabytkowych dębów. Dodatkowo zapraszamy na "Gwieździsty Zlot Rowerowy" w Dankowicach, zorganizowany przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów. Informacje zberał Andrzej Ochodek.


 

 

Częstochowa na 98.4 FM

Już w niedzielę w częstochowskim teatrze im. Adama Mickiewicza rusza Teatr Reaktywacja. To letni przegląd przedstawień ubiegłego sezonu. Trwają także próby do pierwszej premiery nowego sezonu artystycznego. Słów kilka również o nagrodach miasta Częstochowy w dziedzinie kultury.  Informacje przygotowała Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Minęło już ponad pół roku od strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jak teraz wygląda praca w kopalniach spółki i czy rzeczywiście górnikom opłacała się ta walka. O tym co z perspektywy czasu przyniósł strajk, Monika Krasińska rozmawiała z szefem, nietypowego bo stworzonego po strajku i stojącego w ofensywie do pozostałych związków, związku zawodowego Jedność w kopalni Pniówek, Oskarem Karwackim.


 

Już jutro w Rybniku zostanie otwarta zabytkowa kopalnia Ignacy. O tym, co będzie można tam zobaczyć, nasza reporterka rozmawiała z Miłoszem Jędraszewskim i mieszkańcami, którym jeszcze przed otwarciem kopalni udało się zajrzeć do środka.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl