Rusza wielkie polskie ściganie

Dziś rusza w Warszawie tegoroczny kolarski Tour de Pologne, a na Śląsk zawita w środę.

Etap rozpocznie się w Tarnowskich Górach, a jego ostatnie okrążenia kolarze pokonają ulicami Katowic, kończąc na linii mety wyrysowanej przy Spodku, tradycyjnym finiszem z prędkością ponad 80 km/h ze Słonecznej Pętli w dół w stronę Ronda.

Wszystkich naszych słuchaczy zapraszamy na nasz radiowy profil na Facebooku, gdzie przygotowaliśmy z tej okazji sporo niespodzianek.

UTRUDNIENIA NA DROGACH W NASZYM REGIONIE  w dniach od 12 do 18 lipca.

Infolinia Tour de Pologne

Wyścig kolarski Tour de Pologne jest jedną z najbardziej prestiżowych polskich imprez sportowych, z ponad 80-letnią tradycją. Wyścig Dookoła Polski po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku, a jego zwycięzcą został Feliks Więcek.

Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona w roku po II Wojnie Światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany, jako wyścig amatorski.

W roku 1993, w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, tacy jak Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Peter Lutenberger, Adriano Baffi, Andy Hampsten, Marco Pantani, Jewgienij Bierzin, Dmitrij Konyszew, Marcus Zberg, Jens Voigt, Peter van Petegem, Tom Steels, Jaan Kirsipuu, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O´Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy - Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.

W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 18 najlepszych ekip na świecie.

W 2003 roku zawodnikiem z naszego kraju, który wygrał Tour de Pologne, był Cezary Zamana.

W 2014 roku został zwycięzcą Tour de Pologne, a także pierwszym Polakiem, który wygrał wyścig World Tour został Rafał Majka.