Trwa Europejski Kongres MŚP.

fot. Ryszard Stotko

W Katowicach trwa VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Swój udział zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Kongres, to ponad 80 wydarzeń, spotkań w ramach 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie. Udział zapowiedzieli przedstawiciele biznesu, samorządu, nauki i polityki.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, profesor Jerzy Buzek Unia Europejska ma ambicje aby być jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek na świecie. Zaznaczył jednocześnie, że jest kilka barier, które to utrudniają.


Na małych i średnich przedsiębiorców wciąż czekają środki unijne, które cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem — mówił w Polskim Radiu Katowice Bartosz Rozpondek, wicedyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.


Rozmowy dotyczyć będą głównie 3 zagadnień, mówił na antenie Radia Katowice Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Głównym problemem rodzimych firm jest wg Donocika ich niewielka obecność na rynkach zagranicznych.


Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szalenie istotny – uważa wicepremier Piotr Gliński. Dlatego też – jak zapewnił podczas wizyty w Katowicach wicepremier – znajduje on swoje miejsce w rządowym planie odpowiedzialnego rozwoju.


Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i potrwa do środy.

Autor: Marta Dobrowolska, Łukasz Kałuża, Monika Krasińska, Jerzy Zawartka

Zobacz również rozmowy w kongresowym studiu Radia Katowce.