Różyczka


"Różyczka" – polski dramat z 2010 roku w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, zdobywca Złotych Lwów na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni opowiadał o tej niezwykłej miłości.

Był oparty na fragmentach biografii Pawła Jasienicy, jednak rodzina pisarza zwróciła się do dystrybutorów filmu, aby nie traktowali go jako biograficznego, ale jedynie wykorzystującego luźne fragmenty biografii pisarza. Zdobył sporo nagród - Oprócz Złotych Lwów dostał nagrody w Moskwie, w Chicago, San Francisko, a także w Goa w Indiach.

Pawła Jasienice grał Andrzej Seweryn, a jego żonę "Różyczkę", która donosiła do UB na swego męża - Magdalena Boczarska.

W kolejnych "Ścieżkach miłości"  o życiu, romansie, może miłości, a także tym co działo się za zamkniętymi drzwiami u Jasieniców. Opowieść o nich snuje Józef Urban.

 


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?