Eksperci, naukowcy i samorządowcy o elektromobilości  

fot. Wojciech Pacula

W Politechnice Śląskiej w Gliwicach z udziałem ekspertów naukowych, samorządowców i ludzi lokalnego biznesu obradowała na wyjazdowym posiedzeniu sejmowa podkomisja polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności.

Wskazano na pionierski charakter działania samorządów w naszym regionie wyróżniając Jaworzno i Gierałtowice, gdzie funkcjonuje już zasilanie fotowoltaiczne i przestawiono się na elektryczny transport publiczny.

Gość spotkania w Gliwicach, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
Marcin Ociepa, nawiązał do wizji silników elektrycznych,wykorzystujących paliwo wodorowe. W pracach badawczych nad tą technologią przoduje Politechnika Śląska a efektami prac zainteresowany jest przemysł.


 

Z kolei profesor Stanisław Krawiec z Wydziału Transportu Politechniki Ślaskiej podkreślał,jak ważne są nowe technologie przyjazne środowisku w komunikacji miejskiej oraz w motoryzacji. Pilna jest jednak regulacja prawna i ekonomiczne zachety także ze strony państwa.

 

Inicjatorka wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds "nowych technologii" posłanka Barbara Dziuk zapowiedziała, że kolejne tego typu spotkanie odbędzie się po wakacjach z udziałem Komisji ds Współpracy z Samorządem.

Autor: Wojciech Pacula/ds