Rusza zbiórka na doposażenie szpitala. Jeszcze kilka miesięcy temu placówce groziła likwidacja.

fot. Joanna Opas

Rusza zbiórka środków na doposażenie w sprzęt medyczny Szpitala Powiatowego w Pszczynie. 

Jeszcze kilka miesięcy temu placówce groziła likwidacja po tym, jak Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział kontrakt poprzedniemu dzierżawcy. Szpital jednak udało się uratować.

— Teraz przyszła pora na doposażenie szpitala – mówi Marcin Leśniewski, szef szpitala. Placówka potrzebuje przynajmniej dwóch aparatów do USG, bronchofiberoskopów, a także endoskopów do wziernikowania i zabiegów w obrębie drzewa oskrzelowego czy układu pokarmowego. Ponadto potrzebne są aparaty do EEG i EMG na oddział neurologiczny, a także aparat rentgenowski, który umożliwi wykonywanie zdjęć podczas zabiegu operacyjnego na stole.


Szpital dopiero tworzy fundację, która zajmie się zbiórką środków. Może to zająć nawet dwa lata. Dlatego też, by mieszkańcy już mogli pomagać, zbiórką zajęło się Stowarzyszenie Omnibus. Jak podkreśla Grażyna Łebecka, szefowa stowarzyszenia, pomagać można na różne sposoby, zarówno poprzez odpis 1 proc. podatku z tytułem wpłaty na Szpital Powiatowy w Pszczynie, a także wpłaty na konto. Specjalna zbiórka została uruchomiona na stronie stowarzyszenia. Zostały także udostępnione konta zarówno złotówkowe, jak i walutowe do wpłat.


Koszt zakupu potrzebnego sprzętu szpital szacuje na około 900 tysięcy złotych - 1 mln złotych. Aktualnie szpital posiada albo własny sprzęt, który już jest wysłużony, bądź też są to urządzenia użytkowane na podstawie umów użyczenia lub leasingu.

Autor: Joanna Opas/ml/