Pociąg ze Śląska pojechał do Warszawy

fot. Kamil Jasek

Specjalny pociąg wyruszył z Katowic do Warszawy. Delegacja mieszkańców województwa śląskiego udała się do stolicy na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Akcja "Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" odbywa się w ramach obchodów stulecia powstań śląskich. 

Wśród jego pasażerów znaleźli się przedstawiciele świata nauki, samorządu, polityki, mediów i kultury, w tym m.in. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Jak mówi organizator akcji, marszałek Jakub Chełstowski, wydarzenie promować ma śląską kulturę oraz historię. 


— Jedziemy z eksportową dawką kultury i biznesu na spotkanie w Pałacu Prezydenckim, przekażemy też prezydentowi wyjątkowy prezent — zapowiada Jakub Chełstowski.


 

W Warszawie zaplanowano przejście pasażerów korowodem z placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego a następnie złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


Jak podkreśla marszałek, powstania śląskie są znane głównie w regionie a to jedne z niewielu zrywów, które były skuteczne i doprowadziły do powrotu części Śląska do Polski. Powstania śląskie odbyły się w latach 1919-1921. Rok 2019 jest Rokiem Powstań Śląskich.

Marszałek Jakub Chełstowski złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy sztandar powstańczy z 1920 roku, na którym wyhaftowano napis "Tobie Polsko". 

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkańców Śląska. Marszałek podziękował prezydentowi za włączenie się w organizacje obchodów 100 rocznicy Powstań Śląskich. Prezydent podziękował za ten, jak się wyraził, cenny dar. 

— Dzięki Wam ten sztandar w Pałacu Prezydenckim będzie dowodem tego czym jest Śląsk. Tego, że Ślązacy są Polakami z własnego wyboru i własnej krwi (...). Powstania Śląskie to była część kształtowania Polski, która razem z 11 listopada i formowaniem się Legionów stanowi całość czynu niepodległościowego. Mam nadzieje, że już zawsze świętujący 11 listopada odzyskanie niepodległości będą składać kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego (...) Niech żyje Śląsk, niech żyje Rzeczpospolita — mówił prezydent. 

Andrzej Duda przypomniał, że przyłączenie tego regionu do Polski poprzedziły trzy zrywy powstańcze.


Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski powiedział w Pałacu Prezydenckim, że niezłomność i pracowitość Ślązaków doprowadziła do przyłączenia regionu do Polski. 

— 2022 rok to symbol 100-lecia tego wydarzenia — dodał marszałek. 


Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie w imieniu środowiska ziemi śląskiej i mieszkańców regionu.

Prezydent Andrzej Duda przekazał marszałkowi oraz województwu flagę Rzeczpospolitej, która zawiśnie na gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Autorzy: Kamil Jasek, Paulina Kurek /mm/pp/rs/