Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Jedna z największych konferencji ONZ.

fot. Marta Dobrowolska

Katowice będą za trzy lata gospodarzem Światowego Forum Miejskiego. 

Stolica województwa śląskiego zorganizuje jedną z największych konferencji pod egidą ONZ, XI edycję Światowego Forum Miejskiego 2022. O zorganizowanie Forum w Katowicach zabiegało między innymi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Szef tego resortu, Jerzy Kwieciński powiedział, że stolica Śląska pokonała takie miasta jak Dortmund czy Mexico City. 

O wygranej stolicy Śląska zdecydowały między innymi takie argumenty, jak lotnisko, bliskość autostrady A4 i stosunkowo niedaleka odległość od Krakowa. Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że dla regionu będzie to doskonała promocja. Przypomniał, że poprzednie Światowe Forum Miejskie przyciągnęło ponad 20 tysięcy gości. 

Minister inwestycji poinformował, że część kosztów organizacji Forum poniesie polska strona. Na razie trudno jednak mówić o kwotach. Wiadomo natomiast, że w ciągu trzech lat Polska wpłaci do onzetowskiej agendy, która koordynuje organizację wydarzenia, składkę członkowską. Wynosi ona 8 milionów dolarów. 

Światowe Forum Miejskie, to konferencja organizowana przez agendę ONZ. Odbywa się co dwa lata. Za rok imprezę będzie gościła stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. 

/IAR/rs/