Kończymy szychtę za Claptona. Orkiestra Szlaku Śląskiego Bluesa w specjalnym koncercie zagra odwołany 40 lat temu koncert.

mat. prasowe / Szlak Śląskiego Bluesa
Żaden inny koncert nie obrósł takimi legendami jak ten, którego nie było. 1979 rok, katowicki Spodek i planowane dwa wielkie koncerty...był tylko jeden. Eric Clapton odwołał drugi planowany na 18 października występ z powodu interwencji milicji. Orkiestra Szlaku Śląskiego bluesa dokończy szychtę z Claptona i zagra set legendarnego bluesmana. 

Mówiono, że Claptona z Polski wydaliła Milicja, mówiono, że MO pałowała widzów, a fani zniszczyli sprzęt. Clapton miał wyjechać bez słowa. Z każdym rokiem powielane plotki stawały się legendą miejską. Jak było naprawdę? Clapton miał zaplanowane dwa koncerty w Polsce. 17 i 18 października 1979 roku to daty, na które czekali jego fani w Polsce. 

My studiowaliśmy całą dyskografię przed tymi koncertami — wspomina redaktor naczelny Twojego Bluesa, Andrzej Matysik 

Niestety, przez włączenie reflektorów, obecność milicji w każdym kącie Spodka, odbył się tylko jeden koncert. Ten drugi, Clapton odwołał. Widzowie, którzy byli już na miejscu nie zobaczyli artysty, tylko techników składających sprzęt. Claptonowi na długo ten moment w muzycznej karierze zapadł w pamięci. Eric był zupełnie bezsilny z powodu bariery językowej. Domagał się, by milicja nie zajmowała miejsc pod sceną, a najlepiej, by wyszła z sali koncertowej. Milicji był w Spodku ogrom — pisał biograf Claptona, Marc Roberty w książce Eric Clapton: The New Visual Documentary. Po pamiętnych wydarzeniach w Spodku w 1979 roku Clapton zarzekał się, że do Polski nigdy nie wróci. Kolejna wizyta odbyła się dopiero w 2008 r. w Gdyni. Pozostał niesmak i jeden niezagrany koncert. 


fot. PAP/CAF/Gołębiewski

Na Śląsku nie lubimy zostawiać nieskończonej roboty, dlatego skończymy szychtę za Claptona — mówi pomysłodawca koncertu, Wojciech Mirek

Orkiestra Szlaku Śląskiego Bluesa wystąpi na scenie Miasta Ogrodów w Katowicach, jednak tym razem w specjalnym repertuarze. Mija 40 lat od wizyty Claptona na Śląsku, dlatego też organizatorzy postarali się o przygotowanie koncertowego seta z przebojami Erica Claptona. Orkiestra pod "smyczkiem" Jana Gałacha wykona m.in.: Wonderful Tonight, Cocaine, Tulsa Time i wszystkim znaną Laylę. Z Orkiestrą wystąpią m.in.: Maciej Balcar i Kuba Badach. Jak co roku nie zabraknie gości specjalnych, których nazwiska są tajemnicą do czasu rozpoczęcia koncertu. Osoby, które mają zachowany bilet z 1969 roku, na koncert 18 października 2019 r. wchodzą za darmo. 

/as/