Dwanaście lat temu odszedł Mirek Breguła

12 lat temu zmarł tragicznie muzyk Mirosław Breguła, lider zespołu Universe. Artysta popełnił samobójstwo w Zaduszki w 2007 roku w kamienicy w Chorzowie, w której mieszkał. Miał 43 lata.

W 1981 razem z Henrykiem Czichem Breguła założył zespól Universe, który szybko zyskał ogromną popularność. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu. 

Do 2000 r. roku Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce. Później muzyk rozpoczął karierę solową, którą przerwał nowotwór krtani. Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas Festiwalu Stróżów Poranka, 28 października 2007 z Andrzejem Lampertem i zespołem PIN.  Breguła został pochowany 7 listopada 2007 r. na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W pogrzebie wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. 

15 grudnia 2012 roku w Chorzowskim Centrum Kultury miała miejsce premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Doroty Pryndy Mirek Breguła – choroba uczuć. Artystę upamiętniono także pomnikiem w Chorzowie. 

Autor: Agnieszka Tatarczyk /as/