Zdrowe życie. Weterani. Kleszcze.

Jego marzeniem jest stworzenie Polskiego Centrum Prewencji Chorób. Pytanie jednak, czy taki zamiar ma sens, jeśli na badania profilaktyczne zgłasza się tak mały odsetek Polek i Polaków? Czy nie jest to utopijna idea? Z Jerzym Maslansky, dietetykiem, propagatorem stylu eko, który do Polski przyjechał z Kanady, a w walizce przywiózł przede wszystkim szczytne idee zdrowego życia, Jadwiga Woźnikowska postanowiła spotkać się nie w studiu, a plenerze i to wcale nie wiejskim, sielskim i anielskim.


 

Dziś swe święto w całym kraju obchodzą weterani działań poza granami kraju. Świętem organizowanym od zeszłego roku żołnierze, jak i ludzie związani z obronnością chcą zmienić stosunek Polaków do weteranów współczesnych konfliktów zbrojnych. W tym roku do akcji włączyli się znani aktorzy i sportowcy. Wzięli udział w spocie promującym „Szacunek i wsparcie” jakim powinno obdarzyć się żołnierzy i weteranów. Wśród osób wspierających Wojsko Polskie znaleźli się między innymi Cezary Żak, Małgorzata Korzuchowska, Krzysztof Hołowczyc, Marcin Gortat czy też Łukasz Piszczek. Skąd taka akcja i czy rzeczywiście żołnierze potrzebują wsparcia społeczeństwa sprawdzała Monika Krasińska.


 

W ubiegłym roku na terenie województwa śląskiego zanotowano ponad dwa tysiące trzysta zachorowań na boreliozę. W roku 2012 liczba zachorowań wyniosła niecałe tysiąc siedemset. Statystyki są zatem niepokojące, a wszystkiemu winne kleszcze. Gdzie szukać pomocy, jeśli zostaniemy przez nie ukąszeni? I co zrobić, jeśli okaże się że mamy boreliozę? O szczegółach nasza reporterka.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl