Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dziś Barbórka. Święto wszystkich górników! Premier Morawiecki słada życzenia.
04.12.2019
12:02:00

fot. arch.

Dzisiaj Barbórka. To górnicze święto obchodzone co roku we wspomnienie Św. Barbary - patronki trudnej pracy. Obchody Barbórki sięgają połowy XVIII wieku, kiedy to pierwsze uroczystości odbywały się w Tarnowskich Górach. Jak dzisiaj świętują górnicy sprawdzał Łukasz Kałuża


Premier złożył za pośrednictwem mediów społecznościowych życzenia górnikom. Dziś imieniny Barbary, a święta Barbara jest patronką tego zawodu.

Mateusz Morawiecki mówił, że górnicy "wydobywają najgłębszy polski potencjał". Dziękował im i ich rodzinom za poświęcenie dla Polski. Mówił, że ciężką pracą budują polską gospodarkę, dają też przykład odwagi, twardości charakteru i przywiązania do tradycji. "Zamieniacie górnictwo w perłę polskiego dziedzictwa" - mówił premier. Szef rządu dodał, że choć Barbórka jest obchodzona raz w roku, dzięki pracy górników Polska ma prawo do dumy każdego dnia.




Barbórka - górnicze święto, obchodzone od połowy XVIII wieku w dzień Świętej Barbary. Jest to uroczysty dzień nie tylko dla pracowników górnictwa, ale także geologów oraz innych osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Obchody Barbórki, dawniej huczne, dziś mają skromniejszy charakter. Rozpoczyna je poranna msza święta, po której następuje przemarsz orkiestr górniczych. Organizowane są akademie, spotkania, koncerty i zabawy. Tego dnia górnicy występują w charakterystycznych strojach galowych z czarnym czako z pióropuszem. Wręczane są także specjalne odznaczenia dla zasłużonych górników i innych pracowników przemysłu wydobywczego.


W dniach poprzedzających święto organizowane są tak zwane karczmy piwne, czyli spotkania gwareckie. Karczmy piwne są zwyczajem stosunkowo młodym, pochodzą bowiem z lat 80. ubiegłego wieku, podobnie, jak ich odpowiednik - "babski comber", który sięga lat 90. Obchody Barbórki odbywają się także w wielu szkołach i przedszkolach. Tego dnia w licznych placówkach prowadzone są zajęcia przybliżające najmłodszym zawód górnika.

Barbórka to święto na cześć świętej Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy między innymi górników. To właśnie 4 grudnia Barbary najczęściej obchodzą swoje imieniny. Święta Barbara, córka poganina Dioskura z Heliopolis, żyła na przełomie III i IV wieku. Była nie tylko wykształcona i inteligentna, lecz także odznaczała się wieloma zdolnościami i niezwykłą urodą. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Prowadziła korespondencję z wielkim filozofem i pisarzem Orygenesem z Aleksandrii. Pod jego wpływem przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Gdy ojciec dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Została zamknięta w wieży, a kiedy to nie odniosło skutku, Dioskur doniósł na nią do władz prześladujących wówczas chrześcijan. Zginęła jako męczennica z rąk własnego ojca, około 305 roku. Jest patronką osób pracujących pod ziemią oraz narażonych na nagłą śmierć, w tym górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, a nawet więźniów.

Kult świętej Barbary w Polsce sięga średniowiecza, a pierwszy kościół ku jej czci wybudowano w 1262 roku w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Barbara jest darzona wielką czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu i Zagłębiu Ruhry.

Z osobą świętej wiąże się wiele polskich przysłów, jak: "Barbara święta o górnikach pamięta", "Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie", "Kiedy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto". 

Autor: D.Damszel, Ł.Kałuża/mm/iar/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA