Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13.04.2020
10:26:00

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia w całej Polsce. Także w naszym regionie jest akcent tych obchodów.

Przed Grobem Policjanta Polskiego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach złożone zostały kwiaty oraz zapalony został znicz przez funkcjonariuszy garnizonu śląskiego. Policjanci w ten sposób symbolicznie uczcili pamięć kilku tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, poległych na służbie i pomordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej instytucje państwowe i publiczne przypominają o internetowych formach hołdu w 80. rocznicę sowieckiego mordu na co najmniej 22 tysiącach polskich obywateli. Specjalne portale przygotowały Kancelaria Prezydenta i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. 

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstała strona 80rocznicakatynia.pl, dzięki której można obejrzeć wystawę online na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zauważa, że logo obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej - krwawiąca polska flaga wpisana w liczbę 80 - jest nieprzypadkowe. "Logo obchodów wprost nawiązuje do znaku graficznego obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie byłoby zbrodni katyńskiej, gdyby nie najpierw atak hitlerowskich Niemiec a następnie atak Związku Sowieckiego i w konsekwencji czwarty rozbiór Polski. Ofiary Katynia to polscy żołnierze, którzy dostali się do sowieckiej niewoli i za wierność Rzeczypospolitej zapłacili najwyższą cenę" - podkreśla Wojciech Kolarski.

Portal katynpromemoria.pl to natomiast inicjatywa Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Można tam zapalić symboliczne światło pamięci w hołdzie każdej z ofiar zbrodni NKWD. W ten sposób upamiętnienia dokonano już ponad 35 tysięcy razy. Na portalu można też odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. W kampanię zaangażowali się znani polscy aktorzy.
Fragment wspomnień Józefa Czapskiego, jeńca obozu w Starobielsku, odczytane przez aktora Rafała Zawieruchę, wskazują na nieznany los Polaków, którzy trafili do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

Obie witryny są dostępne w kilku wersjach językowych. W sumie w ramach zbrodni katyńskiej w kwietniu i maju 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina i najwyższych władz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy Polaków - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, prawników i ziemian.

Ofiary zbrodni były grzebane w bezimiennych, zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni oraz w prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska na Białorusi. Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego wypierały się odpowiedzialności za mord, przypisując go hitlerowskim Niemcom. 

Autor: Joanna Opas/iar//ml/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA