Przemoc domowa. Jedzenie po świętach. Kryzys w Czernichowie. Problemy GZK.

Ograniczenie w możliwościach przemieszczania się i konieczność pozostawania w domu jest sporym problemem zwłaszcza dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.

Świętochłowice uruchomiły kampanię społeczną o nazwie Przerwij koszmar w czterech ścianach”, adresowaną do ofiar i świadków przemocy domowej, ale także do jej sprawców. Oprócz akcji informacyjnej został uruchomiony również całodobowy, obsługiwany przez specjalistów numer interwencyjny.


Bardzo nerwowo jest w Czernichowie w powiecie żywieckim - tamtejszy Ośrodek Opieki Długoterminowej, w którym są głównie pacjenci liczący ponad 70 lat, został zamknięty, bo wśród pracowników znalazła się osoba zarażona koronawirusem.

Co to oznacza dla wyniszczonych chorobami podopiecznych nikomu nie trzeba mówić. Dyrekcja placówki zaapelowała do władz sanitarnych, by te zapewniły czym prędzej pobranie wymazów od wszystkich którzy są odizolowani.


Po świętach - co roku - stajemy przed tym samym problemem. Co zrobić z jedzeniem?

Bo zostało trochę pasztetu, kilka litrów zupy... O tym, jak nie marnować, a może i pomóc, w relacji Marty Dobrowolskiej.


Nie tylko przedsiębiorcy borykają się obecnie z problemami finansowymi.

Koronawirus nie oszczędza też spółek gminnych, a taką jest Zakład Komunikacyjny w Rędzinach. Starty już szacowane są w dziesiątkach tysięcy złotych, a to dopiero początek finansowych zmagań. Niestety pod uwagę brany jest też ten najgorszy scenariusz, czyli likwidacja zakładu. 
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl