Światowe Forum Miejskie w Katowicach.

fpt. S. Baron/Radio Katowice

"Na całym świecie mieszkańcy miast produkują ok. siedemdziesiąt procent odpadów i zużywają 60% produkowanej energii." - mówiła dziś w Katowicach minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Tematyka mądrego zarządzania miastem ma być poruszana w czasie Światowego Forum Miejskiego, którego gospodarzem w 2022 roku będzie stolica Górnego Śląska.

Minister zaznaczyła, że konkurencja do tytułu gospodarza WUF była ogromna a Katowice wygrały dzięki swojej wielkiej transformacji. Określiła to miasto jako "miejsce w którym kultura i biznes przenikają się". Jak dodała w 2022 roku "Katowice na moment staną się stolicą świata".
Minister Jarosińska-Jedynak zapowiedziała, że najbliższe Forum Miejskie dotyczyć będzie siedemnastu filarów zrównoważonego rozwoju przygotowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wśród nich znalazły się obszary zdrowia, przedsiębiorczości czy edukacji.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej jako właściwy cel wydarzenia określiła wymianę doświadczeń między miastami i dodała, że Polska będzie miała się czym pochwalić.

Polska będzie gospodarzem Światowego Forum Miejskiego jako pierwszy spośród krajów Europy Środkowej.

Autor: Samuel Baron