Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Pasożyty u dzieci
18.09.2020
23:58:00

Pasożyty to wbrew pozorom dość częsta przypadłość, która najczęściej spotyka maluchy. Co piąte z nich cierpi na owsicę. Jakie objawy dają nieproszeni goście w naszych organizmach i jak sobie z nimi radzić?

Pasożyty – częsta przedszkolna przypadłość
Najczęściej pasożyty pojawiają się u tych najmłodszych dzieci, w przedszkolu i pierwszych klasach podstawówki. Wszystko przez niewystarczającą higienę osobistą. Dobrym przykładem choroby wywołanej przez pasożyty jest owsica, która dotyka 20 procent dzieci - podkreśla dr Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
 
Również u dorosłych 
Dzieci bardzo często zarażają pozostałych domowników. Jaja składane przez dorosłe osobniki przenoszone są na bieliznę, ubrania, ręczniki, a nawet mogą być wdychane z kurzem znajdującym się w powietrzu. Dzięki temu trafiają również do organizmu dorosłych. W ten sposób problem zakażenia pasożytami obejmuje całą rodzinę. 

Objawy przy pasożytach
Tym, co powinno nas zaniepokoić jest m.in. zgrzytanie zębami podczas snu, zły sen , niepokój, zmęczenie, zapadnięte podkrążone oczy, trudności z koncentracją, a u starszych dzieci problemy z nauką. Mogą to być również zaburzenia wypróżnienia, wysypka, zaczerwienienie skóry twarzy i szyi, obrzęki dłoni, ale także brak apetytu czy bóle głowy.  Zakażenie pasożytami może również przebiegać bezobjawowo – mówi dr Grzegorz Hudzik. 

Objawy zakażenia pasożytami mogą być nieswoiste i mylone z objawami innych chorób. 

Zwierzęta domowe to większe ryzyko zakażenia pasożytami
Nieproszeni goście mogą przywędrować do nas od naszych domowych pupili. Każdy, kto ma w domu czteronożnego przyjaciela dobrze wie, że podczas wizyt u weterynarza zaleca się okresowe odrobaczanie. To pokazuje, że w tej kwestii o swoje zwierzęta bardziej dbamy niż o siebie. Nie zastanawiamy się bowiem, czy aby przypadkiem problem nie dotyczy również nas samych. 

Jakie badania należy wykonać by zdiagnozować pasożyty?
Diagnostyka nie jest w tym przypadku łatwa. Podstawowym badaniem jest badanie kału. Ale duże znaczenie ma to, gdzie je wykonamy i jaką metoda będzie przeprowadzone. W wyspecjalizowanych laboratoriach wykonuje się badania koproskopowe. Ważne, by były to trzy próbki pobrane w różnych odstępach czasowych. Najdokładniejszymi badaniami w chwili obecnej są te oparte na technikach biologii molekularnej, potwierdzające lub wykluczające występowanie materiału genetycznego danego pasożyta, nie tylko jego jaj. 

Leczenie pasożytów
W aptece dostępne są preparaty, które zawierają substancje porażające mięśnie pasożytów, dzięki czemu są one następnie wydalane z organizmu. Niektóre dostępne są bez recepty. Są skuteczne dla niechcianych gości, ale nie są obojętne też dla naszego zdrowia, dlatego nie zaleca się stosować ich profilaktycznie. Kurację leczniczą można również wspierać naturalnymi metodami. Będą to np. świeżo łuskane pestki dyni, kiszona kapusta lub sok z tej kapusty. Pomogą także zioła i przyprawy: piołun, ostra papryka, imbir, tymianek czy goździki. 

Profilaktyka
By ustrzec się przed pasożytami należy zadbać o odpowiednią higienę, dokładne mycie owoców i warzyw, czy też blatów, na których przygotowujemy posiłki. Ryby i mięso powinny być dobrze wysmażone czy wypieczone. Także odpowiednia dieta, zmniejszenie ilości spożywanych cukrów prostych, które są podstawowym pokarmem dla patogenów zmniejszy ryzyko zachorowania. 

Odpowiednia higiena i zbilansowana dieta to czynniki zmniejszające ryzyko zakażenia pasożytami.


 Więcej na temat problemu, w rozmowie z ekspertem:

 


Tekst: Katarzyna Herbuś /kh/





Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Zdrowie i styl życia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA