Mario Delas zawodnikiem GTK Gliwice

fot.gtk.gliwice.pl

Mario Delas został nowym zawodnikiem GTK Gliwice. Możliwe, że mierzący 207 cm wzrostu środkowy zadebiutuje w składzie już w czwartkowym meczu z Anwilem.

Transfer Delasa to wypełnienie luki po stracie MJ Rhetta. W jego miejsce pozyskano już Williama Shaquille Goodwina, ale ten po podpisaniu kontraktu z gliwickim klubem przestał się kontaktować, następnie nie wsiadł do samolotu i działacze zostali zmuszeni do poszukiwań nowego zawodnika. Został nim Mario Delas, który już wcześniej współpracował ze szkoleniowcem gliwiczan Matthiasem Zollnerem.

- Liga polska z roku na rok jest coraz lepsza. Wiem, że klub ma ambitne plany, a ja chcę wrócić do koszykówki i pomóc je zrealizować - mówi Delas. - Mój brat grał w Polsce kilka sezonów temu i mam też kilku znajomych, którzy nadal są obecni w lidze, stąd też jestem w miarę na bieżąco z tym co się dzieje w rozgrywkach. To oczywiście nie będzie łatwy proces, by wpasować się w drużynę w trakcie sezonu, ale zrobię wszystko co w mojej mocy, by szybko poznać system gry i dać drużynie to, czego potrzebuje najbardziej. W związku z tym, że pracowałem już z trenerem Zollner, liczę na to, że będzie mi łatwiej przyswoić taktykę - dodał chorwacki środkowy.  

W swojej niezwykle barwnej karierze Chorwat reprezentował barwy wielu klubów. Delas urodził się w Splicie. W rodzimym mieście zadebiutował w barwach KK w sezonie 2006/07. W styczniu 2010 roku podpisał 3,5 - letni kontrakt z litewskim Żalgirisem Kowno. Po podpisaniu długoterminowej umowy został wypożyczony do KK Cibony Zagrzeb, a następnie do litewskiego BC Szawle. Większość sezonu 2011/12 spędził na wypożyczeniu w filialnym klubie Żalgirisu, BC Baltai. Do Żalgirisu powrócił w marcu 2013 roku, a latem tego samego roku podpisał kontrakt z hiszpańskim Obradoiro CAB. W czerwcu 2014 roku podpisał trzyletni kontrakt z Cedevitą Zagrzeb, ale na początku 2016 roku po pół roku bez ani jednej minuty na parkiecie przeniósł się do estońskiego Kalev/Cramo. We Wrześniu 2016 roku związał się z włoskim Orlandini Basket. W lutym 2018 roku rozstał się z Orlandiną, ale pozostał na Półwyspie Apenińskim i związał się z Pallacanestro Varese. Kolejnym jego klubem był węgierski Egis Kormend pod wodzą Matthiasa Zollnera i co ciekawe, Delas dwukrotnie zagrał wówczas przeciwko GTK w półfinale rozgrywek Alpe Adria Cup. W dwumeczu zdobył 31 punktów i był jednym z jaśniejszych punktów w ekipie rywala. W grudniu 2019 roku po poważnej kontuzji kolana Delas powrócił do rodzinnego Splitu, ale po rozegraniu czterech spotkań już w styczniu trafił do włoskiego XL Extralight Montegranaro.   

Chorwacki środkowy ma też na swoim koncie występy w reprezentacji. Był reprezentantem kraju w praktycznie wszystkich kategoriach wiekowych, a w 2008 roku wywalczył z kadrą brązowy medal mistrzostw Europy do lat 18 i rok później osiągnął taki sam sukces na mistrzostwach świata do lat 19. W obu tych turniejach znalazł się w najlepszej piątce czempionatu, a dodatkowo w mistrzostwach świata został wybrany MVP całego turnieju ze średnią 20 punktów na mecz. Pierwsze powołanie do kadry seniorskiej nadeszło w 2013 roku i wraz z reprezentacją zajął 4. miejsce w Eurobaskecie, choć na parkiecie pojawiał się sporadycznie. W swojej karierze klubowej Delas ma także kilka trofeów na koncie. Dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Litwy, po razie Estonii i Chorwacji. 

Autor: Piotr Muszalski/pm/gtk.gliwice.pl/