Zmarł Erwin Sówka - malarz legendarnej Grupy Janowskiej

fot. FB/Erwin Sówka

Zmarł Erwin Sówka - malarz legendarnej Grupy Janowskiej. 

Sówka urodził się 18 czerwca 1936 roku w dzielnicy Katowic-Giszowcu w rodzinie górniczej. Przez całe życie zawodowe pracował na kopalni Wieczorek. Sam mówił, że to wywarło na niego duży wpływ. Pracował m.in. z Ewaldem Gawlikiem - innym członkiem grupy Janowskiej. To w zakładzie pracy związał się z tamtejszym amatorskim kółkiem plastycznym. W swoim malarstwie nawiązywał do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Na obrazach często malował akty kobiece na tle robotniczego Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.


Artysta urodził się w 1936 roku w rodzinie górniczej, do malarzy-amatorów dołączył w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Był uważany za duchowego spadkobiercę nauk założyciela grupy, Teofila Ociepki. Obserwował życie zwykłego, prostego człowieka, ale interesowały go również ważne wydarzenia - mówi Antoni Długi, lider Grupy Janowskiej. 


Jego twórczość przyniosła mu światową sławę i była prezentowana zarówno w kraju, jak i zagranicą - we Francji, Włoszech czy Chorwacji. Obrazy Sówki wzbogacają kolekcje wielu muzeów. Był także odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a także otrzymał srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Autor: Joanna Opas/ml/