Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w regionie.

fot. album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen" / polskieradio.pl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione dla upamiętnienia podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego działającego w latach 1944 - 1963.

Wyklęci to nie tylko partyzanci walczący w lasach - mówi historyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Zygmunt Woźniczka

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy w tym roku już po raz dziesiąty. Z tej okazji w całej Polsce dobywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Jak mówi dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder dziś oddajemy hołd nie tylko osobom, które walczyły z komunistami z bronią w ręku.

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz jedenasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Katowice, 1 marca 2021

Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych“, które odbędą się 1 marca 2021 r. o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej (sektor 37).

Uroczystość odbędzie się w miejscu, w którym staraniem IPN powstaje kwatera grobów wojennych Żołnierzy Niezłomnych. W jej centrum znajduje się pomnik Gloria Victis” upamiętniający żołnierzy i członków powojennych organizacji niepodległościowych ofiar zbrodni sądowych reżimu komunistycznego. Po jego obu stronach będą powstawać groby, w których spoczną szczątki żołnierzy powojennego podziemia, odnalezione przez Instytut w ramach prowadzonych prac poszukiwawczo-archeologicznych. 

W trakcie wydarzenia zaplanowano uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika, apel pamięci i odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z pandemią COVID-19 do udziału w uroczystości zapraszamy wyłącznie delegatów instytucji państwowych i samorządowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, Kościoła, harcerzy, szkół oraz mediów.

Podtrzymując tradycję z lat poprzednich, 1 marca 2021 r. o godz. 18.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach zostanie odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

Koncert online z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny

1 marca o godz. 18:30 Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny zaprasza na specjalny koncert patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Od kilku lat Zespół Śląsk” aktywnie uczestniczy w obchodach tego święta, koncertując w całej Polsce z programem pieśni patriotycznych. W tym roku, aby przybliżyć ten repertuar jak największej liczbie odbiorców, artyści wystąpią z koncertem online. Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej w siedzibie Zespołu Śląsk” będzie dostępna na facebookowym profilu Zespołu oraz na kanale YouTube. 

Galeria Bohaterów Podziemia Niepodległościowego

W 2021 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach rozpoczęło realizację kolejnej galerii upamiętniającej bohaterów związanych z naszym regionem. W ramach Galerii Bohaterów Podziemia Niepodległościowego przedstawiane będą sylwetki wybranych żołnierzy i działaczy polskiej konspiracji niepodległościowej po II wojnie światowej. Jako pierwsze powstały plakaty z postacią ppor. Stanisława Lisieckiego ps. Jaguar” oraz Zdzisława Badochy ps. Żelazny”.

Bezpłatne wydruki plakatów dostępne są w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 (od 3 marca 2021 r. do wyczerpania nakładu) oraz w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (od 5 marca 2021 r. do wyczerpania nakładu).

/IPN/